İngiltere için yüzde 2,5'lik büyüme hedefi

Telif hakkı PA

Ulusal Ekonomik ve Sosyal Araştırma Enstitüsü (NIESR), İngiltere ekonomisinde toparlanmanın güçlendiğini belirterek, ekonominin bu yıl yüzde 2,5, gelecek yıl ise yüzde 2,1 büyüyeceği tahmininde bulundu.

NIESR'nin beklentileri başta İngiltere'deki bütçeden sorumlu merkezin verileri olmak üzere diğer ekonomi tahminleriyle benzerlik gösteriyor.

NIESR ayrıca yıl sonunda işsizliğin yüzde 7'nin altına düşmesini beklediğini açıkladı. Geçen ay açıklanan resmi verilere göre geçtiğimiz Kasım'a kadarki üç ayda işsizlik 7,1’e düşmüştü.

Geçtiğimiz yıl İngiltere Merkez Bankası işsizliğin yüzde 7'nin altına düşmesi durumunda tarihin en düşük düzeyindeki faiz oranını artırabileceğini açıklamıştı. Ancak son zamanlarda Merkez Bankası’nın faiz oranlarını artıracağı konusundaki beklentiler azaldı.

NIESR'nin açıkladığı büyüme öngörüleri Uluslararası Para Fonu IMF ile Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü OECD'nin olumlu beklentileri ile de örtüşüyor.

Uzmanlar işsizliğin azalması ve konut fiyatlarının artmasının, tüketici harcamalarını desteklediğine işaret ederek, bu durumun ekonomiyi canlandırdığını vurguluyor.

İngiltere ekonomisinde inşaat gibi durgun sektörlerden toparlanma sinyalleri geliyor. Ancak buna rağmen yatırımların seviyesi ve ücret artışlarındaki durgunluk, ekonomi ile ilgili endişelerin devam etmesine neden oluyor.

Enstitüye göre işgücü piyasasındaki "dikkat çekici" hareketliliğin devam etmesi bekleniyor. Önümüzdeki iki yıl boyunca tüketici harcamalarının toparlanma sürecine ivme kazandıracak başlıca unsur olacağını belirten NIESR, konut piyasasındaki canlılığın da bu durumu destekleyeceğini vurguladı.

NIESR son aylardaki işsizlik seviyesindeki ani düşüşün İngiltere Merkez Bankası'nın faiz politikası ile ilgili kaygıları arttırdığını belirtti.

Merkez Bankası işşizlikteki yüzde 7 seviyesini önemli bir eşik olarak görüyor. İşsizliğin yüzde 7’nin altına düşmeden faiz oranının değiştirilmesi beklenmiyor.

Merkez Bankası dün faiz oranını yüzde 0,5’te tutma politikasına devam edeceğini açıkladı. Bu oran, Mart 2009'dan bu yanaki en düşük düzeyde.

İlgili haberler