Standard & Poor's Ukrayna'nın kredi notunu düşürdü

Kiev'deki protestoların çok sayıda kişinin öldüğü çatışmalara dönüşmesi üzerine, dünyanın önde gelen kredi derecelendirme kuruluşlarından Standard & Poor's Ukrayna'nın kredi notunu düşürdü.

Standard & Poor's'tan yapılan açıklamada, Ukrayna'nın kredi notunun CCC+'dan CCC'ye çekilmesinde, "siyasi durumun büyük ölçüde kötüleşmesinin" etkili olduğunu açıkladı.

SP ayrıca, Ukrayna'nın genel görünümünü "negatif" olarak tanımlayarak, kredi notunda daha fazla indirime gidilebileceği mesajını verdi.

Açıklamada, başkent Kiev'de günlük yaşamı felç eden çatışmalar konusunda şu değerlendirmede bulunuldu: "Mevcut durumun, Rus mali desteğinin 2014 boyunca süreceği konusunda belirsizlik yarattığına ve hükümetin borç yükümlülüğünü yerine getirebilmesini risk altında bıraktığına inanıyoruz. Ukrayna liderliğinin geleceğinin, protestoların başladığı Kasım 2013'ten bu yana hiç olmadığı kadar belirsizleştiğini değerlendiriyoruz."

Protestolar, Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in Avrupa Birliği ile işbirliği anlaşmasını imzalamayı reddederek Rusya ile bağlarını sıkılaştırmaya yönelmesi üzerine başlamıştı.

Rusya, Ukrayna hükümetine mali yardım ve düşük enerji fiyatlarıyla destek oluyor.

İlgili haberler