Rusya-Avrupa ticareti ne durumda?

Telif hakkı AFP

Rusya; Avrupa Birliği başta olmak üzere Çin, Ukrayna, ABD ve Türkiye dahil pek çok ülke ve birlikle sıkı ekonomik bağlar kurduğundan herhangi bir ticari ve mali yaptırım, tüm tarafları olumsuz etkileyebilir. Rusya ile hangi ülkenin nasıl bir iş ilişkisi içinde olduğunu öğrenmek için hazırladığımız tablolara göz atın.

Telif hakkı BBC World Service

Rusya'nın bir numaralı ticari ortağı olarak yaklaşık yüzde 41'lik pazar payı ile AB öne çıkıyor. İki ekonomi arasındaki ticari ilişkiler düzenli olarak büyürken 2012'de rekor seviyeye ulaştı.

AB ile ticaret

AB'nin Rusya'ya ihracatında makine ve ulaştırma ekipmanı, kimyasallar, tıp ve tarım ürünleri ağırlık kazanıyor. AB'nin Rusya'dan ithalatında ise hammadde ve doğalgaz öne çıkıyor.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi'ne (EIA) göre Rusya, petrol ithalatının yüzde 84'ünü, doğalgaz ithalatının ise yüzde 76'sını Avrupa ülkelerine yapıyor.

Rus petrol ve doğalgazının en büyük ithalatçısı Almanya iken, İngiltere, doğalgaz ihtiyacının yüzde 6'sını Rusya'dan karşılıyor.

İngiltere Gelir ve Gümrük İdaresi HM Revenue and Customs'ın 2013 verilerine göre Rusya, ihracatta İngiltere'nin başlıca ticari ortaklarından 14'üncüsü. Rusya, ithalat alanında ise bu listede 16'ıncı sıraya yerleşiyor.

Telif hakkı BBC World Service

ABD de Rusya için önemli bir ticari ortak. 2013'te ithalat hacmi 26,9 milyar doları buldu ki bu, ihracatının iki katından fazlasına denk düşüyor. ABD, Rus petrolünün % 5'ini ithal ediyor.

Rus yatırımları

İngiltere 2011'de 11 milyar doları bulan Rus yatırımlarından epey fayda sağlıyor. 122 milyar doları bulan Rus yatırımıyla liste başında Kıbrıs yer alırken, İngiltere altıncı sıraya yerleşiyor. Kıbrıs'a yatırımların ardında ülkedeki vergi sisteminden yararlanmak isteyen Rus işletmeler yatıyor.

BM'ye göre (UNCTAD) Rusya, 2012'nin en fazla yatırım yapan sekizinci ekonomisi oldu. Liste başını ABD çekerken İngiltere, beşinci sıraya yerleşti.

Telif hakkı BBC World Service

İngiltere'nin BP üzerinden Rusya'ya yatırımları mevcut. Şirket, Rusya'nın en büyük petrol üreticisi Rosneft'in yaklaşık yüzde 20 hissesine sahip. Rosneft de karşılığında, Britanya merkezli şirkete kar getiriyor.

Britanyalı şirketler, Rusya ile yeni ticari fırsat arayışına girmeleri yolunda cesaretlendiriliyor. 2012 Aralık ayından bir rapora göre Rusya'da 600'den fazla İngiliz şirket faaliyet gösteriyor.

2014 Ocak ayında İngiltere Ticaret ve Yatırım İdaresi (UKTI) 2014'ün Ocak ayında Rus şirketleri İngiltere'ye çekmeye yönelik girişim başlattı. 2014 Mart ayında üst düzey bir yetkilinin elinde görüntülenen resmi bir belgede ise İngiltere'nin "şimdilik ticari yaptırımları ya da Londra'nın finans merkezini Ruslara kapama girişimine destek vermemesi" yolunda ifadeler yer alıyordu.