Erdoğan'ın faiz indirimi çağrısına itiraz

Erdoğan: Merkez Bankası acil toplantı ile faizi indirmeli Telif hakkı Reuters

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan Merkez Bankası’na “faizi düşürün” çağrısı geldi.

Azerbaycan'a giderken gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, yerel seçimlerin ardından piyasaların normalleştiğini, Merkez Bankası’nın da faizi indirmesi gerektiğini ifade etti.

Ekonomistler ise, olası faiz indiriminin Merkez Bankası'na güveni önemli ölçüde sarsacağı görüşünde.

Capital Economics Gelişen Piyasalar Ekonomisti William Jackson, Banka'nın 28 Ocak’ta düzenlediği acil toplantı ile faiz artırımına gitmesinin bankaya olan güveni önemli ölçüde artırdığını söyledi.

Ocak ayındaki toplantıda politika faizi 5,5 puanlık artırımla %10’a çıkarılmıştı.

Merkez Bankası'nın bağımsızlığı endişesi

Jackson, BBC Türkçe’nin sorularını yanıtlarken, “Faizlerin düşük kalmasının ardında siyasi baskı vardı. Faiz artırımı ise güveni artırdı. Şimdi faiz indirimini tekrar gündeme getirmek Merkez Bankası'nın bağımsızlığına dair endişeleri geri getirebilir” dedi.

Standard Bank Gelişen Piyasalar Araştırma Müdürü Tim Ash ise, enflasyon oranı %10’lara gelmişken faiz indirimine gidilmesinin doğru strateji olmayacağı görüşünde.

Ash, “Erdoğan oldukça becerikli bir siyasi lider. Ancak ne yazık ki para politikası güçlü yanları arasında değil” dedi. Ash’e göre, küresel ekonomik trendler de henüz netleşmiş değil ve belirsizlik ortamında faiz indiriminden bahsetmek için çok erken.

Başçı: Enflasyon yüksek olacak

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı Perşembe günü Londra’da yabancı yatırımcılar ile düzenlediği toplantıda enflasyonun yüzde 10’larda kalacağını söylemiş ve faizlerdeki sıkı duruşun korunacağını ifade etmişti.

Başbakan Erdoğan’ın faiz indirimi çağrısı da Başçı’nın Londra mesajlarının ertesi gününde geldi.

Uzmanların beklentisi Merkez Bankası Başkanı’nın Erdoğan’ın çağrısına karşın sıkı faiz politikasına devam edeceği yönünde.

“Artık Erdem Başçı’nın şahsi itibarı söz konusu. Piyasa oyuncuları Başçı’nın farklı düşünebilen yaratıcı ve yetenekli bir Başkan olduğu görüşünde. Sanırım bu kez sıkı politika devam edecektir” diyen Tim Ash, Banka'nın faiz indirimine gitmesi halinde piyasa etkisinin çok bağışlayıcı olmayacağını öngördü.

Faiz lobisi suçlaması

Erdoğan, Gezi olaylarından bu yana hedef olduklarını söylediği siyasi saldırılar arkasındaki güçler arasında 'faiz lobisi' olduğunu söylediği çevreleri de sayıyor.

Türkiye'nin Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarında yakaladığı istikrarla 'kaynakların sömürülmesi' döneminin sona erdiğini kaydeden Erdoğan, 'Faiz lobisinin tekrar Türkiye'de istikrarsızlık yaratarak tekrar yüksek getiri elde etme çabası içinde olduğu'nu savunuyor.

İlgili haberler