Nijerya, Afrika'nın en büyük ekonomisi oldu

Telif hakkı n

Nijerya, Güney Afrika'yı geçerek, Afrika kıtasının en büyük ekonomisi oldu.

Ülkenin, gayri safi yurt içi hasılasını hesaplama şekli, üretim ve tüketim yapısındaki değişiklikleri yansıtacak şekilde değiştirildi.

GSYH şimdi daha önce hesaba katılmayan telekom, enformasyon teknolojisi, müzik, internet üzerinden satışlar, havayolları ve film yapımı gibi sektörleri de kapsıyor.

Nijeryalı yetkililere göre, 2013'te GSYH, 80,3 trilyon naira (509.9 milyar dolar) oldu.

Güney Afrika'nın aynı dönemdeki GSYH'si ise 370.3 milyar dolar.

Bununla birlikte uzmanlar, Nijerya'nın Güney Afrika'dan üç kat fazla nüfusa sahip olduğuna dikkat çekerek bu ülkenin ekonomisinin iyi performans göstermediğini vurguluyor.

Nijerja'nın nüfusu 170 milyon.

'Hiçbir şey değişmeyecek'

Kişi başına düşen milli gelir bazında Güney Afrika'nın GSYH seviyesi Nijerya'nınkinden üç kat büyük.

Nijeryalı ekonomi uzmanı Bismarck Rewane, revizyonun "gösterişten" ibaret olduğunu söyledi ve "Bu açıklamanın ardından Nijerya halkının ekonomik durumu daha iyi olmayacak. Hesaplarına daha fazla para, karınlarına daha fazla yemek girmeyecek. Hiç bir şey değişmeyecek" dedi.

Birçok ülke, ortalama üç yılda bir, GSYH'sını son gelişmeleri yansıtacak şekilde, hesaplama yöntemini üç yılda bir güncelliyor. Nijerya en son güncellemeyi 1990'da yapmıştı.

O zaman ülkede bir telekomünikasyon operatörü ve 300 bin telefon abonesi vardı. Şimdi ülkede on milyonlarca kişinin cep telefonu var.

Aynı şekilde, o dönemde Nijerya'da tek bir hava yolu şirketi vardı. Şimdiyse pekçok şirket bulunuyor.

İlgili haberler