Çin’in ihracatında sürpriz düşüş

Telif hakkı Reuters

Çin ekonomisinin yavaşladığına dair endişeler açıklanan dış ticaret verileriyle pekişti. Çin Gümrük ofisinin açıkladığı verilere göre, ihracat Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,6 geriledi.

Piyasa beklentisi Çin'in Mart ayı ihracatında yüzde 4 civarında artış olacağı yönündeydi. Böylece, Çin’in ihracatı üst üste ikinci ay gerilemiş oldu. Şubat ayında yüzde 18,1’lik düşüş yaşanmıştı.

İthalat ise, Mart ayında yüzde 11,3 düşerek iç tüketimin de azaldığına işaret etti. Böylece Çin ekonomisi Mart ayını 7,7 milyar dolarlık dış ticaret fazlasıyla tamamlamış oldu.

Reuters’a konuşan ANZ Bank’ın Çin Ekonomisti Zhou Hao, ihracattaki düşüşün kısmen geçen yıl beklenmedik ölçüde yüksek gelen ihracat rakamlarına bağlı olduğunu söyledi. Zhou, mevsimsel etkilerden arındırıldığında tablonun görece daha olumlu olduğunu ifade etti.

Ekonomide yavaşlama

Çin ekonomi yönetimi bir süredir ülkedeki aşırı hızlı borçlanmanın önüne geçebilmek için ekonomiyi yavaşlatmaya çalışıyor. Böylelikle büyümenin daha dengeli bir zemine oturtulması hedefleniyor.

IMF’nin bu hafta açıklanan Dünya Ekonomik Görünümü raporunda, reformların devam etmesiyle ekonomik büyümenin 2014’te yüzde 7,5’e gerileyeceği öngörülmüştü.

Ancak açıklanan verilerin beklenenden kötü gelmesi, piyasalarda yavaşlamanın istenenden fazla olabileceği yönünde endişeleri doğurdu. Bu endişelere cevap vermeye çalışan Çin hükümeti ise, geçen hafta altyapı yatırımı teşvikleri ve küçük işletmelere vergi indirimi gibi adımları devreye sokmaya hazırlandığını açıkladı.

İlgili haberler