Yunanistan Merkez Bankası’na bombalı saldırı

Telif hakkı AP

Başkent Atina’da Yunanistan Merkez Bankası binasının önünde şiddetli bir patlama meydana geldi. Patlamaya, Bina önündeki bir araca yerleştirilen bombanın neden olduğu belirtildi.

Reuters haber ajansı, patlama nedeniyle ölen ya da yaralanan bulunmadığını belirtti. Merkez Bankası binasının camları patlamanın şiddetiyle kırıldı. Polis saldırıyı aşırı solcu ya da anarşist grupların gerçekleştirdiğini düşünüyor.

Bombalı saldırı, Yunanistan’ın dört yıl aradan sonra ilk kez uluslararası piyasadan borçlanmasına saatler kala gerçekleşti.

Saldırıdan 45 dakika önce ismi açıklanmayan bir gazete ve bir haber sitesinin ihbar telefonları aldığı belirtildi. İhbar telefonlarında 70 kg’lık bombanın Atina’da patlatılacağı söylendi.

Piyasalara dönüş günü

Yunanistan, bugün ihraç edeceği 5 yıl vadeli tahvillerle krizin başlamasından bu yana ilk kez finansal piyasalara dönmeye hazırlanıyordu.

Tahvil ihracının ülkenin krizden çıkış yolunda atacağı önemli bir adım olması ve uluslararası piyasalara güçlü bir mesaj vermesi bekleniyordu.

Saldırıyla ilgili olarak Yunan Skai TV’ye konuşan hükümet sözcüsü, saldırganların gündemi değiştirmeye çalıştıklarını söyledi ve “Teröristlerin amaçlarına ulaşmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

Rekor işsizlik oranı

Yunanistan’da 6 yıldır devam eden ekonomik durgunluk ve yüzde 27’yi aşarak rekor kıran işsizlik, kamuoyunu rahatsız ediyor. Sert kemer sıkma önlemlerini de kapsayan Avrupa Birliği-IMF kurtarma planlarının 2010’da yürürlüğe konmasından bu yana bombalı saldırılarda artış yaşanmıştı.

İlgili haberler