İngiltere'nin finans vergisine itirazı reddedildi

Telif hakkı Reuters

Avrupa'nın en yüksek mahkemesi İngiltere'nin, bir AB finansal işlemler vergisi olan FTT'nin hayata geçirilmesine karşı başvurusunu reddetti.

İngiliz bakanlar verginin İngiliz firmalarına zarar vereceğini söylüyor.

Avrupa Adalet Divanı verginin ayrıntılarının kesinleşmemiş olması gerekçesiyle İngiltere'nin başvurusun erken olarak nitelendirdi.

FTT 11 AB ülkesi tarafından uygulamaya konacak ama İngiltere bu uygulamanın dışında kalacak.

İngiltere yasal girişimleri sürdürmeye hazır olduğunu söyledi.

Tartışmalı vergi

Telif hakkı Reuters

Genellikle Tobin vergisi veya "Robin Hood" vergisi olarak tanımlanan vergi, hisse, döviz ve tahvil işlemlerinin vergilendirilmesi ile kamu fonu yaratmak ve spekülatif ticareti azaltmayı amaçlamaktadır.

27 AB üyesinden FTT'yi uygulamaya koyacak olan 11 devlet Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Belçika, Avusturya, Portekiz, Yunanistan, Slovenya, Slovakya ve Estonya.

Bu ülkeler henüz verginin nasıl uygulanacağına karar vermiş değil.

AB mahkemesi bu yüzden İngiltere'nin başvurusunun erken olduğuna karar verdi.

Örneğin, bir İngiliz firması Londra'daki bir Fransızca veya Alman bankasının şubesi ile iş yaparsa, İngiliz finans merkezi zarar görebilir.

'Zengin finans çevreleri'

Telif hakkı Getty

İngiltere Başbakanı David Cameron daha önce verginin "iyi bir fikir olmadığını" ve küresel düzeyde uygulanmadığı sürece işe yaramayacağını söyledi.

İngiltere Maliye Bakanı George Osborne da verginin maliyetinin emekliler ve tasarruf sahiplerine yükleneceği endişelerini dile getirdi.

Ama savunucuları verginin, kamu hizmetleri için değerli fon sağlayacağını söylüyor ve İngiltere hükümetini "oldukça zengin finans çevrelerini savunmakla" suçluyor.