Japonya ekonomisi yüzde 6,8 daraldı

Telif hakkı Getty

Japonya ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde yıllık bazda yüzde 6,8 daraldı. Bu oran 2011'deki deprem ve tsunami etkisiyle yaşanan ekonomik daralmadan bu yana görülen en sert küçülme oldu.

Ancak yine de Japon ekonomisi piyasa beklentilerinden daha olumlu bir tablo çizdi. Ekonomistler yüzde 7,1'lik bir daralma öngörüyordu.

Ekonomideki durgunluğun büyük ölçüde hükümet tarafından yürürlüğe konan ve tüketici harcamalarının kısılmasına neden olan 'satış vergisi'ne bağlı olduğu belirtiliyor.

Japonya ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yüzde 6,1'lik bir büyüme yakalamayı başarmıştı.

Büyüme verisinin açıklanmasından önce gelen perakende satış ve fabrika siparişi verileri ekonomide durgunluk yaşandığının sinyallerini vermişti.

Capital Economics araştırma kurumundan Marcel Thieliant, gelecek aylarda toparlanma beklediklerini söyledi ve "Geçen çeyrekte yaşanan sert daralma büyük ölçüde satış vergisine bağlıydı. Yılın ikinci yarısında ekonomide olumlu bir tablo bekliyoruz" dedi.

Japon tüketicilerin yeni vergi yürürlüğe girmeden önce talebi öne çekerek harcamalarını yaptığı ve bunun da kısa süreli bir durgunluğa yol açtığı belirtiliyor.

Japonya Ekonomi Bakanı Akira Amari, verinin açıklanmasının ardından yaptığı yazılı açıklamada "Nisan-Haziran dönemindeki verilere bakıldığında tüketici harcamalarında toparlanma yaşandığı görülüyor" dedi.

İlgili haberler