Rusya'da ekonomik kriz korkusu

Telif hakkı Reuters

Rusya Merkez Bankası'nın çarşamba günü piyasalara müdahaleyi sınırlandıracağını açıklamasının ardından, Rus rublesinin dolar ve euro karşısındaki değer kaybı sürüyor.

Son gelişmeler ülkede kriz çıkabileceği yolunda korkuları artırdı.

Bugün piyasalarda bir ara dolar 48, euro ise 58 rubleden işlem gördü.

Rus rublesi iki para birimine karşı da bir günde yüzde 2'den fazla değer kaybetti.

Dolar karşısında tüm zamanların en düşük seviyesine inan ruble gün içinde toparlandı. 1 dolar yeniden 45 rubleden işlem gördü.

Yine de rublenin dolar karşısında bu yılki değer kaybı yüzde 25'i aştı.

"Panik yaşanıyor"

ING Bank'ın Moskova'daki baş ekonomisti Dimitri Polevoy "Tam anlamıyla bir panik yaşanıyor. Ortada kur krizi olduğu yolunda işaretler var. Merkez Bankası bu gibi durumlarda müdahal etmeli. Mali istikrarsızlık bu değilse, nedir peki?" yorumunu yaptı.

VTB Capital'ın Moskova'daki yatırım uzmalarından Maksim Korovin de rublenin değer kaybının "kesinlikle mali istikrarsızlık riski" taşıdığını söyledi.

Rus rublesinin değer kaybında, Batılı ülkelerin Ukrayna krizi sonrası Rusya'ya uyguladığı yaptırımlar ve ham petrolün varil fiyatının 83 dolara düşmesi etkili oldu.

Ancak rublenin düşüşünde en önemli etken, Rusya Merkez Bankası'nın önceki gün "sınırsız müdahale" politikasında değişikliğe giderek günde en fazla 350 milyon dolar tutarında satış yapacağını açıklaması oldu.

Oysa banka geçen ay rublenin değerini muhafaza etmek için 29 milyar dolar harcamıştı. Bu da Rusya Merkez Bankası'nın 2009 başından bu yana aylık bazda yaptığı en yüksek harcamaydı.

Merkez Bankası'ndan açıklama

Rusya Merkez Bankası ise geç saatlerde yaptığı açıklamada, gerektiğinde rubleyi güçlendirmek için piyasalara müdahale etmeye hazır olduğunu duyurdu.

Yapılan açıklamada, artan döviz talebinin Rusya'da mali istikrar için tehdit oluşturduğu kabul edildi.

Çarşamba günü aldığı kararı da savunan banka, döviz piyasalarının değişime ayak uydurmasının zaman alacağına dikkat çekti.

İlgili haberler