AB Yunanistan'a yeni krediyi destekliyor

Telif hakkı AFP

Euro Bölgesi bakanları bu yılın sonunda kurtarma paketi uygulamasından çıkmaya hazırlanan Yunanistan'a yeni bir kredi verilmesinin destekleneceğini bildirdi.

Yunanistan hükümeti, AB ve IMF'nin uygulanmasını istediği kemer sıkma önlemleri ile kendi ekonomik politikasını yeniden belirleyebilmesi arasında bir denge kurmaya çalışıyor.

Yunanistan'a, 2010 yılında, özel yatırımcıların kredi açmayı durdurmasından bu yana, toplam 240 milyar euroluk iki kurtarma paketi verildi.

Atina yönetimi, gelecek yıl yeniden piyasa ekonomisine dönmek istiyor.

Euro Bölgesi maliye bakanlarının Brüksel'de yaptıkları toplantıda, Bölge Başkanı Jeroen Dijsselbloem, "Ülke piyasasının hala hassas durumda olması ve önlerinde pekçok reform sorunu bulunması göz önüne alınarak, tedbir amaçlı kredi sağlanmasına güçlü bir destek verildi." dedi.

Yunanistan Maliye Bakanı Gikas Hardouvelis, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada kurtarma paketi uygulamasının son bulması ardından, kendilerine bir yıl süre tanınmasını umduğunu kaydettı ve bu süre içinde, ülkesi kreditörlerce yönetilmese de, mali bakımdan güvenlik desteğine sahip olacağını belirtti.

Söz konusu kredi anlaşması için, Yunan bankalarının güçlendirilmesi amacıyla Euro Bölgesi'nce ülkeye daha önce ayrılmış olan 11 milyar euro kullanılacak. Avrupa Merkez Bankası'nın geçen ay Euro Bölgesi bankalarının durumunu gözden geçirmesi ardından, bu paraya ihtiyaç duyulmadığı kararlaştırılmıştı.

İlgili haberler