ABD petrolü 50 doların altında

Telif hakkı Getty

ABD'de varil başına petrol fiyatı 2009 Nisan'ından bu yana ilk kez piskolojik sınır olarak görülen 50 dolar eşiğinin altına indi.

Kuzey Denizi havzasında çıkarılan Brent türü ham petrol de bugün yüzde 6'dan fazla değer kaybetti ve varil başına 53 doların altına düştü.

Gerek Brent türü, gerekse West Texas Intermediate türü ham petrol, 2014 ortasından bu yana değerlerinin yarısından fazla düşüş kaydetti.

Sektör uzmanları yavaş ekonomik ekonomik aktiviteye bağlı olarak zayıflayan petrol talebinin yanı sıra kaya petrolü üretimiyle artan arzın petrolde daha büyük düşüşlere yol açmasından kaygı duyuyor.

ABD'de hidrolik kırılma yönetmiyle petrol çıkarılması, ülkedeki petrol üretiminde büyük bir devrim yaratmış ve çıkarılan petrolün büyük ölçüde artmasıyla Kuzey Dakota ve Pennsylvania gibi eyaletlerde büyük bir değişim yaşanmaya başlanmıştı.

Ancak petrol üretimindeki artış, Avrupa'dan Çin'e dünya ekonomilerinin bir zamanlar çok yüksek olan petrol taleplerini azalttıkları bir döneme rastgeldi.

Bunun yanı sıra OPEC'in de mevcut petrol üretimini aynen koruma kararı alması, petrol sektöründeki yatırımcılarda büyük kaygı yaratıyor.

Son birkaç aydır BP'den Exxon Mobil'e, dünyanın birçok büyük enerji şirketinin hisselerinden keskin düşüşler meydana geldi.

İlgili haberler