Petrolde toparlanma dördüncü gününde

Telif hakkı Getty

ABD'deki imalat sanayi verileri güçlü çıktığı ve dolar da zayıfladığı için, petrol fiyatları bugün de artış kaydetti.

Petroldeki yükseliş, petrol kuyusu sayısında azalma olduğu ve sektördeki yatırımlarda kesintiye gidildiği haberleri yüzünden üretim miktarının düşebileceği beklentilerinden kaynaklanıyor.

ABD'de imalat sektörü Ocak'ta, Aralık ayındaki hızla genişleme kaydetti ve petrole yönelik talepteki istikrar devam etti.

Petrol Perşembe gününden bu yana % 13'den fazla değer kazandı.

ABD'deki petrol çıkarılan kuyu sayısının yaklaşık 30 yıldır ilk kez, bir hafta içinde bu denli büyük düşük kaydettiği belirtildi.

Kimi yatırımcılar petrol piyasasında 7 aydır süren çöküntünün bundan daha fazla devam etmeyeceği konusunda iddiaya giriyor.

Brent ham petrolü 1,13 sent artışla varil başına 55,88 dolara yükselirken, ABD'de 1,03 sent artışla varil başına 50,60 dolara çıktı.

Ancak BP CEO'su Bob Dudley, Amerikan petrol üretiminin 2015 yazına dek yükselmeye devam edeceğini tahmin ediyor. Dudley, "Piyasa bir temel yaratmaya çalışıyor. Ama üretimin esas unsurları değişmedi. Düşük fiyatlar en azından bir yıl, büyük olasılıkla yıllarca sürecek." dedi.

Biri Körfez Bölgesi'nden olmak üzere iki OPEC delegesi de, talebin zayıf olması ve 2015'in ilk iki çeyreğinde küresel düzeyde rafineri bakımları yüzünden petrol fiyatlarının 30-35 dolara kadar düşebileceğini söyledi.