Yunanistan'dan Avrupa Merkez Bankası'na: Şantaj istemiyoruz

Yanis Varufakis Telif hakkı AFP

Avrupa Merkez Bankası'nın Yunan bankalarına verdiği kredilerde artık Yunan tahvillerini teminat olarak kabul etmeyeceğini açıklamasının ardından Atina'dan "Şantaj yapmıyoruz, şantaj da istemiyoruz" açıklaması geldi.

Reuters haber ajansına konuşan bir hükümet yetkilisi, Avrupa Merkez Bankası'nın Yunanistan'la görüşmelerde bulunan tüm taraflara baskı yapmayı hedeflediğini; Atina'nın ise siyasetini değiştirmesi yönündeki baskılara boyun eğmeyeceğini kaydetti.

Yunan yetkili, "Avrupa Merkez Bankası'nın kararı hızla bir anlaşma sağlanması amacıyla siyasi baskı niteliğinde." dedi.

Yetkili, Yunan bankaların fonlama ihtiyacını karşılamak üzere Avrupa Merkez Bankası'nın tanıdığı Acil Likidite Desteği'ne ek 10 milyar euro ayrıldığını da kaydetti.

Avrupa Merkez Bankası'ndan sürpriz adım

Frankfurt merkezli Avrupa Merkez Bankası'nın Yunan tahvillerini teminat olarak kabul etmemesi sonucu, Yunan bankalarının fonlama maliyetlerinin yükseleceği tahmin ediliyor.

Avrupa Merkez Bankası fonlamayı yüzde 0,05 faizle yapıyordu. Son kararla Yunan bankalarının fonlama ihtiyacını Yunanistan merkez bankası yüzde 1,55 faizle sağlayacak.

Avrupa Merkez Bankas son kararda Yunanistan'ın 240 milyar euroluk kurtarma paketiyle ilgili olarak başarılı bir anlaşma sağlanamayacağı varsayımının yol açtığını da belirtmişti.

Yunanistan'da iktidara gelen yeni hükümet, kurtarma paketinin kemer sıkma koşullarını fazlasıyla katı bulduğu yardım şartlarını yeniden müzakereye açmak istiyor.

Yunanistan Maliye Bakanlığı Avrupa Merkez Bankası'nın 11 Şubat'ta yürürlüğe girecek olan kararının, ülkedeki finans sektörü üzerinde hiçbir olumsuz etki yaratmayacağını bildirdi.

İlgili haberler