Yunanistan görüşmelerden umutlu

Telif hakkı AP

Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varufakis Brüksel'deki kritik görüşmelerden umutlu olduğunu ifade etti ve yeni Papa'nın seçilmesiyle birlikte San Pietro Bazilikası'ndan verilen sinyale atıfta bulunarak "Toplantının sonunda beyaz dumanı göreceksiniz" dedi.

Varufakis, tarafların yapıcı bir yaklaşımla ve dayanışma ruhuyla masaya oturduğunu da kaydetti. Avrupalı liderler ise hararetli tartışmalara rağmen Yunanistan'ın Euro bölgesinde kalması gerektiğini vurguladı.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker'in sözcüsü "Herkes makul olursa yakın gelecekte bir anlaşma sağlanabileceğine güvenimiz tam" dedi.

Ancak sözcü, "Daha o aşamada değiliz" diye eklemeyi de ihmal etmedi.

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schauble, dün yaptığı açıklamalarda Yunanistan'ın önerdiği 6 aylık süre uzatımı teklifini reddetmişti. Ancak Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras ile Almanya Başbakanı Angela Merkel arasında yapılan uzun telefon görüşmesinin havayı yumuşattığı ifade ediliyor.

Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile yaptığı görüşme ardından Almanya'nın başından beri Yunanistan'ın Euro bölgesinde kalması gerektiğini düşündüğünü ve "bu yolda elinden gelen herşeyi yapacağını" söyledi.

Hollande da "Yunanistan Euro bölgesindedir ve bu bölgede kalması gerekir" dedi.

Yunanistan ise Euro bölgesi ile yapılacak görüşmelerde anlaşma sağlanamazsa, bir AB doruğu toplanmasını isteyeceğini belirtti. Yunanistan'a verilen yardım paketinin süresi dolmadan bir çözüm bulunamazsa, Atina'nın kısa süre içinde Euro bölgesinden çıkmak zorunda kalmasından kaygı duyuluyor.

Yunanistan'ın mevcut yardım programı 28 Şubat'ta son buluyor. Programın uzatılmaması halinde Yunan finans sisteminin tıkanması riski gündemde.

Telif hakkı BBC World Service

Yunan halkı paralarını çekiyor

Atina'nın Avrupa Birliği'yle yardım planı müzakereleri nedeniyle artan belirsizlikler yüzünden Yunanistan'da ise halkın bankalardaki mevduatlarını çekmeye başladığı belirtiliyor.

Reuters haber ajansı özellikle son iki gün içerisinde bankalara gidip mevduat çeken kişi sayısında önemli bir artış yaşandığı bilgisini geçti.

Yunanistan'da Pazartesi gününün de resmi tatil olması nedeniyle mevduat sahiplerinin uzun haftasonu riskini taşımak istemedikleri ifade ediliyor.

Telif hakkı BBC World Service

Sadece son iki gün içerisinde bankalardan çekilen toplam mevduatın 1 milyar euroyu aştığı belirtiliyor.

Hükümetin daha fazla mevduat çıkışı sonucu bankaların zor duruma düşmemesi için mevduatın çekilmesini zorlaştıracak sermaye kontrolü önlemleri almasından endişe eden birikim sahiplerinin arttığı tahmin ediliyor.

Yunanistan'da sadece Ocak ayında 12 milyar euroluk mevduat bankalardan çekilmişti.

İlgili haberler