Almanya: Yunanistan'ın teklifi sadece başlangıç noktası

Telif hakkı Reuters

Yunanistan'ın, Euro Bölgesi'yle yardım planı görüşmelerinde kritik dönemeçlere gelindi. Atina'nın önerdiği 6 ay süreyle kemer sıkmadan yardımın uzatılması teklifi için Berlin, "Kesinlikle yeterli değil ancak bir başlangıç noktası" dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in sözcüsü Christiane Wirtz, "Yunanistan'ın süre uzatımı teklifi görüşmeler için bir başlangıç noktası niteliğinde" dedi.

Almanya Maliye Bakanı Wolfgan Schauble, dün yaptığı açıklamalarda Yunanistan'In önerdiği 6 aylık süre uzatımı teklifi için "Atina gerçekçi olmalı" demiş ve planın mevcut haliyle kabul edilemez olduğunu söylemişti.

Berlin'den gelen son mesajların ise daha uzalşmacı olduğu ifade ediliyor.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras ise devam eden müzakereler için "Avrupa geleceği için tarihi bir karar alacak" dedi.

Reuters haber ajansına röportaj veren Tsipras, Yunanistan olarak üzerlerine düşeni yaptıklarını ve tavizler verdiklerini ifade ederek, "AB kurallarına ve seçim sonuçlarına saygı gösteren bir planı AB'ye sunduk. Bu planın kabul göreceğinden şüphem yok" dedi.

Yunanistan'ın mevcut yardım programı 28 Şubat'ta son buluyor. Programın uzatılmaması halinde Yunan finans sisteminin tıkanması riski gündemde.

Telif hakkı BBC World Service

Yunan halkı paralarını çekiyor

Atina'nın Avrupa Birliği'yle yardım planı müzakereleri nedeniyle artan belirsizlikler yüzünden Yunanistan'da ise halkın bankalardaki mevduatlarını çekmeye başladığı belirtiliyor.

Reuters haber ajansı özellikle son iki gün içerisinde bankalara gidip mevduat çeken kişi sayısında önemli bir artış yaşandığı bilgisini geçti.

Yunanistan'da Pazartesi gününün de resmi tatil olması nedeniyle mevduat sahiplerinin uzun haftasonu riskini taşımak istemedikleri ifade ediliyor.

Telif hakkı BBC World Service

Sadece son iki gün içerisinde bankalardan çekilen toplam mevduatın 1 milyar euroyu aştığı belirtiliyor.

Hükümetin daha fazla mevduat çıkışı sonucu bankaların zor duruma düşmemesi için mevduatın çekilmesini zorlaştıracak sermaye kontrolü önlemleri almasından endişe eden birikim sahiplerinin arttığı tahmin ediliyor.

Yunanistan'da sadece Ocak ayında 12 milyar euroluk mevduat bankalardan çekilmişti.

İlgili haberler