Euro bölgesi Yunanistan'ın reform paketini onayladı

Telif hakkı AFP

Euro Bölgesi Atina'nın sunduğu reform paketini onayladı ve 28 Şubat'ta sonlanacak olan yardım paketinin süresinin 4 ay daha uzatılmasına karar verdi. Böylece Yunanistan Haziran sonuna kadar zaman kazanmış oldu.

Yunanistan'ın dün akşam Brüksel'e gönderdiği yolsuzlukla mücadeleye odaklanan reform paketi bugün Euro Bölgesi maliye bakanları tarafından ele alındı.

Düzenlenen telekonfreans sonrası bir Twitter hesabından bir açıklama yapan Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, "Euro Bölgesi toplantısınının ardından Yunanistan yardım programının uzatılması için onay süreci başlayacak" dedi.

Slovakya Maliye Bakanı Peter Kazimir de Twitter hesabından bir mesaj paylaştı ve "Cuma günü Yunanistan ile varılan anlaşma geçerliliğini koruyor. Şimdi Atina'nın çok işi var. Nisan sonunda değerlendirme yaptığımızda somut veriler görmek istiyoruz" dedi.

Atina'nın özellikle yolsuzlukla mücadeleye odaklanan reform listesi kısaca şöyle:

  • Daha adil bir vergi sistemi yaratmak
  • Vergi kaçırma ile mücadele
  • Yolsuzlukla mücadele
  • Yakıt ve tütün kaçakçılığı ile mücadele
  • Toplu sözleşemelere reform
  • İnsani krizler mücadele için ev garantisi ve sigortasız işsizler için ücretsiz sağlık hizmeti
Telif hakkı BBC World Service

BBC'nin Atina'da bulunan muhabiri Mark Lowen, hükümetin seçimden önce verdiği bazı sözlerden dönmek zorunda kalabileceğini söylüyor. Bunların arasında asgari ücreti artırmak ve işsiz kalan kamu çalışanlarına iş vermek de var.

İlgili haberler