Erdoğan'dan Babacan ve Başçı'ya: Kendinize çeki düzen verin

Telif hakkı AFP

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suudi Arabistan ziyareti öncesinde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlarken Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'ya yönelik eleştirilere Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ı da dahil ettiği belirtildi.

Merkez Bankası'nın faiz politikasını doğru bulmadığını yineleyen Erdoğan "Bugünlerde yine bir talebi var, çağırıp konuşacağız tabii" dedi. Erdoğan olası bir görüşme tarihi konusunda ise bilgi vermedi.

Sözlerine Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ı kastederek devam eden Cumhurbaşkanı, "[Erdem Başçı'nın] bağlı olduğu Sayın Bakan ile bunu konuştuk. Ama bakıyorum ki aynı durumdalar. Şimdi burada bu uyarılar yapıldığı halde artık biraz kendine çeki düzen ver" diyerek sözlerine devam etti.

'Merkez kura baksın'

Yatırımların canlanabilmesi için faizlerin düşmesi gerektiği düşüncesini bir kez daha yineleyen Erdoğan, Merkez Bankası'Na bir de kur uyarısında bulundu.

Merkez Bankası'nın enflasyon dışında büyüme ve kur hareketlerini de takip etmek durumunda olduğunu ifade eden Erdoğan, "Ama sen sene içinde 3-4 kere enflasyonu revize etmeye kalkarsan burada bir yerde su kaçağı var demektir. Ama sen ne yapıyorsun, Cumhurbaşkanı’na ve aleyhte konuşanlara laf yetiştiriyorsun. Yarın kur yine sıçradı diyecekler, tamam da tedbiri al. Bu konuda Merkez hassas ve tedbirli olmak zorundadır" diye ekledi.

Geçen hafta ABD Doları Türk Lirası karşısında 2,52 seviyesini aşarak tarihi zirveye yükselmiş, ardından Merkez Bankası döviz satım ihalelerine yeniden hız verilmesine imkan tanıyan bir düzenleme açıklamıştı.

İlgili haberler