Euro Bölgesi'nden Yunanistan'a olumsuz yanıt: Geri ödeme yok

Telif hakkı AFP

Euro Bölgesi yetkilileri, Yunanistan'ın Avrupa Mali İstikrar Fonu'ndan (EFSF) 1 milyar 200 milyon euroyu geri istemeye yasal hakkı olmadığını açıkladı.

Atina yönetimi, Yunanistan'ın banka sermayelendirme fonunun (HFSF) kullanmadığı EFSF tahvillerini geri iade ederken 1,2 milyar euro fazla ödeme yaptığını öne sürmüştü.

Yunanistan hükümeti bu meblağın geri ödenmesini talep etmişti.

EFSF Sözcüsü ise Yunanistan'ın fazla bir ödeme yapmadığını ancak Atina'nın gelecekte bankalarının sermaye yapılarını yeniden düzenlerken bu meblağa ihtiyaç duyması halinde, Atina'nın talebini değerlendireceklerini söyledi.

Yunanistan'ın 1 milyar 200 milyon euroyu geri istemeye yasal hakkı olmadığı yönündeki açıklama Euro Bölgesi Çalışma Grubu'ndan geldi.

Söz konusu grup, Euro Bölgesi Maliye Bakanlarının toplantılarının gündemini hazırlıyor.

Tsipras'ın açıklaması bekleniyor

Yunanistan'da kemer sıkma önlemlerine karşı çıkan Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) iki ay önce yapılan erken genel seçimi kazanarak iktidara gelmişti.

SYRIZA lideri ve Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, planladığı reformları Pazartesi gününe kadar kamuoyuna açıklama sözü verdi.

Atılacak adımlar arasında eski hükümetin onay verdiği özelleştirme programı ve sosyal güvenlik reformunun olup olmayacağı ise bilinmiyor.

Tsipras seçim kampanyası boyunca bu reformlara karşı çıkmış ve hükümetinin bazı bakanları özelleştirme programlarını durdurmuştu.

Ağustos ayında 15 buçuk milyar euro borç geri ödemesi bulunan Yunanistan'ın mevcut koşullarda 20 Nisan'da parasız kalabileceği belirtiliyor.

İlgili haberler