Yemen'e müdahale sonrası Dolar yükselişte

Telif hakkı Reuters

Suudi Arabistan'ın Yemen'deki iç karışıklığa müdahale etmesinin ardından küresel piyasalarda petrol yükselişe geçti. Petrolün varil fiyatının 60 dolara kadar çıkması net petrol ithalatçısı Türkiye'de TL'ye değer kaybı olarak yansıyor.

ABD Doları sabah saatlerinde Türk Lirası karşısında 2,61 seviyesine yükselerek son bir haftanın en yükseğini gördü.

Dolar/TL kuru dün 2,57 seviyesinden günü tamamlamıştı.

Petrol fiyatlarındaki yükseliş, Türkiye'nin yanı sıra Brezilya ve Hindistan gibi diğer gelişen ülkelerin para birimlerinde de satış baskısı yarattı.

Reuters haber ajansına bilgi veren bir bankanın döviz masası işlemcisi, yatırımcıların jeopolitik riskleri değerlendirdiğini ifade etti ve "Küresel piyasalar petrol arzını etkileyebilecek uzun sürebilecek bir askeri çatışma ortamı olabileceğini fiyatlıyorlar" dedi.

Yemen, küresel petrol trafiğinin en önemli geçiş noktalarından birisi olan Basra Körfezi'ne kıyısı bulunuyor. Ülkedeki karışıklıkların büyümesiyle birlikte petrol üretiminde olmasa bile petrol sevkiyatında sorunlar yaşanabileceği ifade ediliyor.

Suudi Arabistan'ın ABD Büyükelçisi Adel el-Cubeyr, Riyad'ın Yemen'de Şii Husilere karşı askeri operasyon başlattığını açıklamıştı.

Suudi Arabistan dünyanın en büyük petrol ihracatçısı konumunda. Dünyadaki kanıtlanmış petrol rezervlerinin de yaklaşık yüzde 16'sı Suudi Arabistan'da bulunuyor.

Dolar/TL 2,57'ye gerilemişti

TL'de bugün tekrar gözlenen satış baskısı son günlerde yerini alımlara bırakmıştı.

İki hafta önce Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ile görüştükten sonra "Tatlıya bağladık" açıklaması yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sözlerinin ardından TL'de kademeli değer kazancı başlamış ve Dolar/TL 2,64 üzerindeki rekor seviyelerden 2,55'lere kadar geri çekilmişti.

İlgili haberler