Moody's: Yunanistan'ın Euro'dan çıkış riski hafife alınmamalı

Telif hakkı AP

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden çıkış riskinin giderek arttığını ifade ederek "Euro Bölgesi geri vitesi olmayan bir biçimde tasarlandı. Yunanistan'ın olası çıkışı hem güveni hem de dayanıklılığı zedeler" dedi.

Moody's raporunda ana senaryonun hâlâ Yunanistan ve Avrupa Birliği arasında bir uzlaşmanın sağlanacağı varsayımı olduğu belirtilse de "Ancak bugüne kadar müzakerelerde çok az yol katedildi. Risk her geçen gün artıyor" deniyor.

TIKLAYIN - YUNAN MALİYE BAKANI 4 AYDA NASIL 'İSTENMEYEN ADAM' OLDU?

Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden çıkışının ekonomik ve finansal açıdan doğrudan etkisinin küçük olacağını söyleyen Moody's, şu uyarıları yaptı:

"Asıl büyük risk böyle bir durumda Euro Bölgesi'ne olan güvenin sarsılacak olması. Güven ortamı kaybolunca tüm Euro Bölgesi ülkelerinin borçlanma maliyetleri yükselir."

'Risk 2012'ye kıyasla daha az'

Yunanistan'ın Euro'yu terk etmesi riskinin 2012'deki tabloya kıyasla daha az olduğunu da vurgulayan Moody's, "Olası bir Yunanistan çıkışının Euro Bölgesi'ni ne boyutta etkileyeceği siyasilerin vereceği kararlara bağlı olacak" diyor.

Böyle bir durumda yükün önemli ölçüde Avrupa Merkez Bankası'nın omuzlarına bineceğini söyleyen Moody's raporu şöyle devam ediyor:

"Avrupa Merkez Bankası'nın atacağı adımlar yatırımcıları Euro Bölgesi'nin sağlamlığına dair ikna edecek güçte olmalı."

Atina ve Brüksel arasında devam eden müzakerelerden sonuç alınamaması üzerine Başbakan Aleksis Tsipras, müzakere heyetinin başındaki Maliye Bakanı Yanis Varoufakis'i arka plana iten bir değişikliğe gitmişti.

Varıoufakis'in müzakereci statüsünün kaldırılmasıyla birlikte Atina borsası hızla yükselmiş, Yunan tahvillerine de alım gelmişti.

İlgili haberler