Euro bölgesi: Yunanistan'ın planı 'esaslı'

Telif hakkı Reuters

Avrupa para birliği Euro Bölgesi üyesi 19 ülkenin maliye bakanlarının oluşturduğu Euro Grubu, Yunanistan'ın üçüncü ve kritik kurtarma planı için verdiği önerileri "esaslı" diye niteleyerek olumlu bir sinyal verdi.

Grubun başkanı Jeroen Dijsselbloem, Cumartesi günü yapılacak Euro Bölgesi maliye bakanları toplantısında artık "büyük bir karar" alınabileceğini söyledi.

Euro Grubu başkanı "Yine de önerilerin yerindeliğini ve rakamların tutarlı olup olmadığını dikkatle kontrol etmemiz lazım. Büyük bir karar vermek zorundayız. Hangi yönde olursa olsun" diye konuştu.

Plan Yunanistan'ın karşı karşıya bulunduğu mali krizin, Euro Bölgesi'nden ayrılmasına gerek kalmadan aşılabilmesine yönelik öneriler içeriyor.

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras'ın geçen Pazar günkü referandumda reddedilen bir çok unsuru da içeren bir plan.

Dijsselbloem yeni önerilerin "titizlikle hazırlanmış bir metin" olduğunu ve Yunanistan parlamentosununda onayıyla daha bir güçleneceğini söyledi.

Euro Bölgesi Maliye Bakanları Atina'nın son önerilerini Cumartesi günü ele alacak. Pazar günkü AB zirvesinde de Yunanistan'la ilgili nihai kararın alınması bekleniyor.

Telif hakkı Reuters

Yunanistan Parlamentosu bugün Başbakan Aleksis Tsipras'ın, üçüncü bir kurtarma paketi karşılığında ülkesinin alacaklılarına sunduğu önerileri oylayacak.

Atina yönetimi öneriler karşılığında üç yıllık ve 53,5 milyar euroluk yeni bir kurtarma paketi ile Yunanistan'ın borçlarının yeniden yapılandırılmasını talep ediyor.

Avrupa Birliği (AB), Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Uluslararası Para Fonu'na (IMF) sunulan öneriler ile Yunanistan'ın mali çöküşünün önlenmesi ve Euro Bölgesi'nden çıkması tehlikesinin atlatılması amaçlanıyor.

Yunanistan Parlamentosu'ndaki oylama öncesi ise Tsipras önce lideri olduğu Radikal Sol Koalisyon'un (Syriza) meclis grubunu topladı.

TIKLAYIN: YUNANİSTAN'DA CHANEL NAKİTTEN DAHA DEĞERLİ

TIKLAYIN: YUNANİSTAN'DA YAPILAMAYAN 10 ŞEY

Telif hakkı Reuters

Amerikan Associated Press haber ajansına göre Yunanistan'ın alacaklılara gönderdiği 13 sayfalık belgede şu öneriler yer alıyor:

  • Vergi gelirlerinin ülkenin Gayri Safi Yurt İçi Hasılası'nın (GSYİH) yüzde 1'i oranında artırılması.
  • Bütçe fazlasının ülkenin GSYİH'inin bu yıl yüzde 1'i, önümüzdeki yıl yüzde 2'si, 2017'de ise yüzde 3'ü olması.
  • Bu kapsamda Katma Değer Vergisi'nin (KDV) yüzde 23'e varan oranlara yükseltilmesi (Bu oranın gıda ve su için yüzde 13, ilaç için ise yüzde 6 olması öngörülüyor).
  • Yunan Adaları için yıllardır geçerli olan yüzde 30'luk KDV indiriminin Ekim ayından 2016 sonunda dek kademeli olarak kaldırılması.
  • Kurumlar Vergisi'nin yüzde 26'dan yüzde 28'e yükseltilmesi. Lüks ürünlerden daha fazla vergi alınması, televizyon reklamarına da vergi konması.
  • Emeklilik yaşının 67'de sabitlenmesi. Bu oranın 2022'ye dek sisteme 40 yıl katkı yapanlar için 62 olması.
  • Savunma harcamalarının bu yıl 100, önümüzdeki yıl 200 milyon euro azaltılması.
  • Ülkenin telekom şirketi OTE'nin tamamen özelleştirilmesi, Pire ve Selanik limanlarının özelleştirilmesinin de Ekim ayı sonuna dek tamamlanması.
  • Vergi kaçakçılığı ile etkin mücadele edilmesi, idari birimlerde reforma gidilmesi.

'Reddedilenlerle aşağı yukarı aynı'

BBC ekonomi muhabiri Robert Peston, Atina'nın son önerilerinin aşağı yukarı geçen Pazar ülkede referandumda reddedilen kemer sıkma önlemleri olduğunu aktardı.

Telif hakkı

Bazı Syriza milletvekillerinin parlamentodaki oylamada "Hayır" oyu kullanmaları mümkün.

Ancak Syriza'nın meclis grubu başkanı Nikos Filis, parlamentonun hükümete yeni kurtarma paketi müzakere etmesi için hükümete yetki vereceğinden emin olduğunu söyledi.

Koalisyon ortakları Syriza ve Bağımsız Yunanlar Partisin'nin 300 üyeli Yunanistan Parlamentosu'nda toplam 162 sandaalyesi bulunuyor. Fakat muhalefet partilerinden çok sayıda milletvekilinin bugünkü oylamada iktidara destek vermeleri bekleniyor.

Bankalar Pazartesi gününe dek kapalı

Yunanistan'da bankaların Pazartesi gününe dek kapalı olacak. Bankalardan günlük para çekme limiti de yine Pazartesi gününe kadar günde 60 euro ile sınırlı kalacak.

Telif hakkı AFP

Ülkede bu kısıtlamalar, 28 Haziran'da alacaklılarla müzakerelerin çıkmaza girmesinin ardından bankalara akın olması üzerine başlatılmıştı.

Yunanistan'ın ikinci kurtarma paketinin süresi 30 Haziran'da dolmuş ve Atina bu tarihte IMF'ye olan 1,5 milyar euroluk borcunu ödeyememişti.

Atina'nın 20 Temmuz'da da ECB'ye 3 milyar euroluk ödeme yapması gerekiyor.

İlgili haberler