Yunanistan Başbakanı Tsipras: Euro'da kalmamız için tek yol imzalamaktı

Telif hakkı AFP

Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras, Euro bölgesinin, ağır koşullar karşılığı sunduğu kurtarma paketine inancı olmadığını fakat yine de uygulamak istediğini söyledi.

Anlaşmayı "acımasız" olarak tanımlayan Tsipras yine de Yunanistan'ın Avrupa para birliği euroda kalması için bu anlaşmanın tek yol olduğunu belirtti.

Anlaşmanın yürürlüğe girmesi, kemer sıkma önlemlerinin Yunan parlamentosunun onayından geçmesine bağlı. Fakat bazı milletvekilleri, anlaşmaya destek vermeyeceklerinin açıkladı.

TIKLAYIN: PARLAMENTO YASA PAKETİNİ OYLAYACAK

TIKLAYIN: 'TSİPRAS BOYUN EĞDİ, DEMOKRASİ KAYBETTİ'

Muhalif seslerin giderek yükselmesine rağmen Tsipras istifa etme olanları olmadığını söyledi.

Devlet televizyonunda anlaşmayı savunan Tsipras, "Yaptığım tüm yanlışların, inanmadığım fakat ülkenin felakete sürüklenmemesi ve bankaların çökmemesi için imzaladığım metnin sorumluluğunu üstleniyorum" dedi.

TIKLAYIN: YUNANİSTAN'A YARDIM KARŞILIĞI AĞIR KOŞULLAR

Emeklilik ve maaşlar konusunda kesintiye gidilmemesi için uğraştığını belirten Tsipras, uzlaşılan metnin önceki anlaşmalara kıyasla daha ılımlı olduğunu savundu.

Yunanistan Başbakanı alacaklılara da tepki gösterip "intikam almak istediler" dedi.

'Yerine getiremeyeceği sözleri vermesin'

Müzakerelere katılan Euro bölgesi Maliye Bakanları temsilcisi Jeroen Dijsselbloem ise, Yunan seçmene referandumla benzer bir kemer sıkma paketini reddetmeleri çağrısında bulunduğu için Tsipras'a 'öfkeli' olduğunu ifade etti.

Telif hakkı AFP

Hollanda televizyonuna konuşan Dijsselbloem, "Yerine getiremeyeceğiniz sözleri veremezsiniz" dedi.

Tsipras ise, referandumun daha iyi ve uzun vadeli bir anlaşma sağlanması için yardımcı olduğu görüşünde.

Yunan parlamentosu Çarşamba günü, vergilerin artırılması ve emeklilikte reforma gidilmesi maddelerini de içeren paketi oylayacak.

Syriza'dan bazı milletvekilleri ve koalisyon küçük ortağı Bağımsız Yunanlar partisi sınırlı destek sunacaklarını duyurdu.

Bankaları 29 Haziran'dan bu yana kapalı olan Yunanistan nakit sıkıntısıyla da karşı karşıya.

Telif hakkı Reuters

Tsipras, anlaşma sağlanana kadar bankaların açılmasının mümkün görünmediği uyarısında bulundu.

AB, Yunanistan'a 86 milyar euroluk finansman sağlanacağını duyurdu.

Fakat kurtarma paketinin verilebilmesi, vergilerin artırılması, emeklilik sisteminde yeni kesintilere gidilmesi ve kamu harcamalarının kısılmasını ön gören yasa paketinin parlamentodan geçmesine bağlı.

İlgili haberler