VW'den itiraf: Avrupa'da da hile yaptık

Telif hakkı AFP

Almanya Ulaştırma Bakanı, Volkswagen'in ABD'de olduğu gibi Avrupa'da da dizel araçlarda egzoz emisyonlarını düşük gösterdiğini itiraf ettiğini söyledi.

Bakan Alexander Dobrint etkilenen 11 milyon araçtan kaçının Avrupa'da olduğunun bilinmediğini belirtti.

Dobrint ayrıca diğer otomotiv üreticilerinin de kontrol edileceğini vurguladı.

TIKLAYIN - 5 SORUDA VOLKSWAGEN SORUŞTURMASI

Skandal Alman otomotiv devinin ABD'de egzoz emisyon testlerinde hile yapan bir yazılım kullandığını açıklamasıyla ortaya çıkmıştı.

Şirketin söz konusu yazılımı ABD'de 2009-2015 arasında; Jetta, Beetle, Golf ve Audi 3 marka araçlarda kullandığı ortaya çıktı.

TIKLAYIN - Volkswagen skandalı, dizelin imajına darbe mi?

Passat modelinde de geçen yıl ve bu yıl yazılımın kullanıldığı saptandı.

Ancak dizel otomobiller Avrupa'da daha çok tercih ediliyor.

Rastgele testler

Ulaştırma Bakanı Dobrint, Volkswagen dışındaki otomotiv üreticilerinin de denetleneceğini belirtti.

Dobrint "Federal Motorlu Araçlar Dairesi'nin sadece söz konusu Volkswagen modellerine odaklanmayacağı açık. Diğer üreticilere de rastgele testler yapılacak" dedi.

Bu arada diğer üreticilerin de emisyon testlerinde sahtecilik yaptığı iddiaları üzerine BMW'nin hisse senetleri yüzde 10 değer yitirdi.

Şirketten yapılan açıklamada, "BMW emisyon testlerinde hile yapmıyor. Her bir ülkedeki yasal zorunluluklara ve emisyon testi kurallarına uyuyoruz" denildi.

Volkswagen skandaldan doğabilecek masrafları karşılamak için 6,5 milyar Euroluk bir fon oluşturdu.

Skandalın ortaya çıkmasının ardından şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Martin Winterkorn istifa etmişti. Winterkorn'un halefinin yarın açıklanması bekleniyor.

Alman savcılar skandalla ilgili soruşturma yapılacağını duyururken, ABD makamları da cezai kovuşturma yapmayı planladıklarını belirtti.

İlgili haberler