Çin'de küresel krizden bu yana en zayıf büyüme: Yüzde 6,9

Telif hakkı Xinhua

Çin ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde 6,9 büyüyerek 2008 küresel krizinden bu yana en yavaş büyümesini kaydetti. Çin hükümetinin yıllık büyüme hedefi yüzde 7. Çin ekonomisi yaz aylarında borsada yaşanan şiddetli satış dalgaları ve zayıf ekonomik veriler nedeniyle darbe almıştı.

Temmuz-Eylül döneminde büyüme oranı Çin'in son dönemdeki zayıf ekonomik verilerinin ardından geldi. Eylül ayında üretim sektörü daralmış, ihracat keskin bir düşüş yaşamış ve enflasyon tahminlerden daha fazla azalmıştı.

Çin bir süredir ihracat odaklı ekonomiden tüketici ve hizmet sektörü odaklı ekonomiye geçiş girişiminde bulunuyor.

Çin Halk Cumhuriyeti Başbakanı Li Keçiang düşük büyüme oranının yeni istihdam yaratıldığı sürece kabul edilebilir olduğunu söyledi.

Çin İstatistik Kurumu sözcüsü Şeng Laiyun basına yaptığı açıklamada "Yeniden yapılanma sürecinde ekonomide aşağı yönlü bir baskı görebilir" dedi. Şeng, sanayi sektöründeki yavaşlamaya karşın hizmet sektörünün hızlı büyüyeceğini savundu.

Şeng "Tüm bunlar Çin ekonomisinin yeniden yapılandırılmasının ve güncelleştirilmesinin istikrarlı bir şekilde ilerlemesine işaret ediyor" dedi.

Ekonomideki yavaşlama Pekin'in faiz indirimlerinin ve teşvik önlemlerinin ardından geldi. Yeni bir küresel mali sarsıntı endişesi taşıyan ekonomistler Çin'de büyüme oranındaki baskıların oldukça şiddetli olduğunu ve hükümetin mali politikalar geliştirmesi gerektiği kanısında.

İlgili haberler