Reuters: Ekonomi politikaları AKP içinde çatlak yaratıyor

Telif hakkı AFP

Reuters haber ajansı, 1 Kasım genel seçimlerini kazanan Adalet ve Kalkınma Partisi'nde (AKP) yeni ekonomi programının ne yönde gelişmesi gerektiği konusunda ciddi fikir ayrılıkları olduğunu yazdı.

Haberde, "Bir tarafta aralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanlığını da yapan eski gazeteciler Cemil Ertem ve Yiğit Bulut gibi Merkez Bankası'na faiz indirimi çağrıları yapan isimler var. Diğer tarafta ise Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan gibi yatırımcının güvenini kazanmış mali disipline ve Merkez Bankası bağımsızlığına vurgu yapanlar bulunuyor" deniyor.

Ajansa konuşan üst düzey bir AKP yetkilisi, "Rasyonel kararlar almamız gerekiyor, popülist kararlar değil. Sürdürülebilir büyümeye ihtiyacımız var. Bu da tüketime değil ihracat ve yatırımlara dayalı büyüme demektir. Bağımsız bir Merkez Bankası'na, mali disipline ve reformlara ihtiyacımız var " diyor.

'Türkiye'nin tercihi yatırımcılar için önemli'

Reuters, aynı üst düzey yetkili için "Kendisinin ve benzer düşüncedeki AKP'lilerin seçimden sonra hükümet yanlısı gazetelerde yer alan haber ve köşe yazılarından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi ve bu yazıların Erdoğan yanlıları tarafından gazetelere girdiğini ifade etti" diyor.

Haberde Cumhurbaşkanı'nın ekonomi danışmanlarından Yiğit Bulut'un, seçimlerin ardından Star gazetesindeki köşesinde "Ekonomik-finansal vesayet bitecek" dediği hatırlatılıyor.

Maliye Bakanı Şimşek'in ise Perşembe günü NTV kanalına verdiği röportajda AKP'nin seçim zaferini "reform için büyük bir fırsat" olarak yorumladığından da Reuters haberinde bahsediliyor.

Haberde "Türkiye'nin hangi yolu tercih edeceği uluslararası yatırım çevreleri açısından önemli sonuçlar doğuracak" yorumu yapılıyor.

İlgili haberler