ABD faizi artırdı, bundan sonra ne olacak?

Telif hakkı AFP

ABD Merkez Bankası Fed, aylar süren sinyallerin ardından 2015'in son toplantısında kısa vadeli faiz oranında 0,25 puanlık artışa gitti ve faiz aralığını yüzde 0,25 - 0,50 bandına yükseltti.

Fed'in faiz kararının ardından küresel piyasalarda belirsizliğin ortadan kalkmasıyla birlikte yaşanan bir rahatlama var.

ABD'de borsa endeksleri yükselişe geçerken, ABD Doları diğer para birimleri karşısında yatay hareket etti.

2016'da ABD'de yükselen faiz ortamından en çok etkileneceği öngörülen Türkiye gibi gelişen ülkelerde de alımlar hakim.

Uluslararas piyasalarda işlem gören ve içinde Borsa İstanbul'dan şirketlerin hisselerini barındıran MSCI Türkiye endeksi, kararın gelmesinin ardından yüzde 1,5 civarında olan yükselişini yüzde 3,2'lere taşıdı

Türk Lirası ise, Dolar karşısında değerlendi ve Dolar/TL kuru 2,90 seviyesine doğru geri çekildi.

ANALİZ - 'FED KARARINDAN SONRA ÖZELLİKLE TÜRKİYE'YE DİKKAT'

Faiz artırımına karşın piyasalarda oluşan pozitif tablo, Fed'in bundan sonra nasıl bir yol izleyeceğine dair ipuçlarını karar metninde vermesine bağlanıyor.

Bundan sonra gelecek faiz artırımlarının başta enflasyon ve işsizlik olmak üzere açıklanacak verilerle doğrudan bağlantılı olacağını ifade eden Fed, faiz arıtırımlarının kademeli biçimde yapılacağını söyledi.

Son faiz artırımını 2006'da yapmış olan Fed, o dönemde faiz artırımlarının ölçülü olacağını belirterek her ay faizin çeyrek puan yükseleceği mesajını veriyordu.

Yeni faiz kararı açıklamasında 'ölçülü' ifadesi yerine 'kademeli' kelimesinin kullanılması, Fed'in faizi her ay değil, daha uzun vadeye yayarak yükselteceği algısını oluşturdu.

'ABD ekonomisi için güvenoyu'

Telif hakkı AP
Image caption Fed Başkanı Janet Yellen, bundan sonraki faiz kararları için ekonomik verileri izleyeceklerini ve faiz artırımlarının 'kademeli' olacağını söyledi.

Fed kararını yatırımcılara gönderdiği notta yorumlayan Londra Merkezli Capital Economics araştırma kuruluşundan Julian Jessop, "Faiz artırımı bir anlamda ABD ekonomisine verilmiş bir güvenoyu. ABD ekonımisinin güçlenmesi de tüm küresel ekonomi için pozitif olarak algılanmalı" dedi.

Yatırım bankası Societe Generale'den Jason Daw ise Fed kararıyla gelişen ülke varlıklarında yaşanan primlerin geçici olacağını öngörerek "Belirsizliğin ortadan kalkmasıyla bir yükseliş yaşanıyor. Ancak bu yükselişin devamlılığını sağlayacak herhangi bir neden yok.

Merkez Bankası yanıtını 22 Aralık'ta verecek

Telif hakkı AFP
Image caption Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Kasım ayında yaptığı bir konuşmada para politikasını sadeleştireceklerini ifade etmişti.

Fed'in faiz artırımının ardından konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, bu kararın uzun süredir beklendiğini hatırlatarak endişelenecek bir durumun bulunmadığını ifade etti.

Merkez Bankası'nın Fed'in adımnına yanıtı ise gelecek hafta Salı günü toplanacak olan Para Politikası Kurulu'ndan çıkacak.

Kasım ayında konuşan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, para politikasını sadeleştirecekleri yönünde sinyal vermişti.

Gelecek haftaki toplantıdan beklentiler daha anlaşılır ve sade bir para politikası yönünde ilk adımların atılması yönünde.

Bir diğer beklenti ise küresel faiz ortamının yükselişe geçtiği ve foın çekme rekabetinin kızıştığı bir dönemde Türkiye'nin dış kaynak çekebilmek için faizleri yükseltmesi gerektiği yönünde.

Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanlarından Yiğit Bulut, Merkez Bankası'nın Fed faiz artırımının yumuşak bir dille gerçekleşmesini fırsata çevirerek faiz indirmesi gerektiğini söylüyor.

Bulut Twitter hesabından paylaştığı mesajlarda, "İlk tepkiyi Dolar/TL kotasyonlarında gördük. Kur 2,92'den işlem görüyor. Türkiye'de faiz artışı söz konusu bile olmadığı gibi faizi indirmek için fırsat kollamakta yarar var. Yıl sonu olması itibariyle önümüzdeki ortalama 60 gün içinde piyasalarda olumlu bir trend görülebilir" dedi.

İlgili haberler