Türk şirketlerinde gergin bekleyiş: Rusya'dan yeni yaptırımlar gündemde

Telif hakkı AP

Rusya'nın Türkiye'ye yönelik ekonomik yaptırımlarında 10 Aralık'ta netleşmesi beklenen "ikinci dalga" geciktikçe, umulandan daha dar kapsamlı ve daha hafif olacağı yorumları da artmaya başladı.

İş çevrelerinin önde gelen gazetelerinden Kommersant, bugünkü manşetinde yeni yaptırım taslağının Başbakan Dmitri Medvedev'e sunulduğunu ve onay beklediğini yazdı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova ise, "Türkiye'ye karşı yaptırımların genişletilmesi gibi bir plan hakkında bilgi sahibi olmadığını" açıkladı.

Zaharova " Bu konuda yorum yapamam. Bizde hiçbir bilgi yok" dedi.

TIKLAYIN - İKİ 15 AĞUSTOSUN ÖYKÜSÜ: 1997-2015

24 Kasım'da Su-24 Rus savaş uçağının düşürülmesiyle başlayan krizde Rusya hükümeti, 1 Aralık'ta Türkiye'ye yönelik özel ticari-ekonomik yaptırımlar içeren bir kararnameyi imzalamıştı.

Kararname ile Rus şirketlerinin 1 Ocak 2016'dan itibaren Türk vatandaşlarını işe almaları yasaklandı.

Kararnamede ayrıca "hangi şirketlerin ve sektörlerin yeni işçi istihdamında istisna oluşturacağı, hangi alanlarda Türk şirketlerinin faaliyetlerinin kısıtlanacağı" gibi konuların 10 Aralık'a kadar Rusya Çalışma Bakanlığı tarafından Başbakan Medvedev'e bildirilmesi istenmişti.

10 Aralık'ta bu çalışmanın Medvedev'e sunulduğu medyaya yansıdı ancak içeriği ile ilgili bilgi verilmedi.

Kommersant gazetesi hükümet kaynaklarına dayanarak, özellikle Rusya'daki Türklerin kaygı ve sabırsızlıkla beklediği yeni yaptırımlar konusunda bazı ayrıntılar aktardı.

'Büyük şirketler etkilenmeyecek'

Gazete, yasakların "hafif şiddette" olacağını, özellikle Rusya'daki büyük Türk yatırımcılar ve perakende zincirlerini hedef almayacağını yazdı.

TIKLAYIN: REUTERS'A GÖRE RUSYA İLE TÜRKİYE'NİN ELİNDEKİ KOZLAR

İsmi açıklanmayan bir hükümet yetkilisi, "Kendi bindiğimiz dalı kesmek istemiyoruz. Yaptırımlar Rusya ekonomisine minimum zarar getirecek şekilde olacak" dedi.

Habere göre yeni yaptırımlar, Türkiye kökenli şirketlerin devlet ihalelerinden men edilmesi, inşaat ve otelcilik sektörü dışında tutulması gibi maddeleri kapsıyor.

Telif hakkı AP

Ancak tüm bu önlemler, 10 Aralık tarihinden önce Türk şirketlerinin yapmış oldukları anlaşmaları kapsamayacak.

Ayrıca Rusya yasalarına göre kurulmuş şirketler de kapsam dışında.

Bu durum iş çevrelerinde "Yeni şirketlere izin yok ama eskileri şartlara uyum sağlayarak çalışmaya devam edebilecek" diye değerlendiriliyor

Rusya resmi makamları, 2018 Dünya Futbol Şampiyonası projeleri dahil, devam eden büyük inşaat işlerinde Türk şirketlerine zorluk çıkarılmayacağını daha önce açıklamıştı.

Haberde, yaptırımların beklenenden daha "yumuşak" olduğu ve pek çok sektör temsilcisine "rahat nefes aldıracağı" yorumu yapılıyor.

Ayrıca Efes'den Kastamonu Holding'e, Colin's'den LC Waikiki'ye kadar pek çok isim yapmış Türk şirketi sıralanıyor ve yeni yaptırımların bu gibi büyük şirketleri etkilemeyeceği yorumu yapılıyor.

İlgili haberler