İran: Petrol üretimini dondurma fikri mantıksız

Telif hakkı Reuters

İranlı bir yetkili, petrol ihracatçısı dört ülkenin istediği gibi petrol üretimini dondurmayacağını bildirdi.

Rusya, Suudi Arabistan, Katar ve Venezuela diğer büyük üreticilerin de kendilerine katılmaları halinde petrol üretimini Ocak ayı seviyesinde dondurma kararı almıştı.

İran'ın petrol ihraç eden ülkeler örgütü OPEC'teki temsilcisi Mehdi Asali ise, bu karara katılmanın kendileri için 'mantıksız' olacağını söyledi.

İran'da yayımlanan Şark gazetesinin haberine göre Asali, İran'ın yaptırımlar öncesindeki düzeyine çıkarmak için petrol üretimini artırmaya devam edeceğini kaydetti.

İran, yaptırımların kaldırılması ardından kısa bir süre önce tekrar petrol ihraç etmeye başlamıştı.

Piyasaya yeni dönen İran için bu nedenle bir istisna yapılabileceği dile getirilmişti.

Telif hakkı Reuters
Image caption 2012'deki yaptırımlar öncesinde günde yaklaşık 4,4 milyon varil petrol üreten İran'ın üretimi yaptırımlar kaldırılmadan hemen önce günde 2,8 milyon varil düzeyindeydi.

Piyasalardaki durum

Petrol üretimini dondurma kararı piyasaları da ikna etmişe benzemiyor.

Salı günü Brent ham petrolünün varil fiyatı yüzde 3,2 oranında değer kaybederken, Çarşamba sabahı yapılan ilk işlemlerde yüzde 1,3 daha geriledi.

Petrolün varil fiyatı tekrar 30 dolar seviyesinin altına inmiş durumda. Anlaşmanın açıklanmasının ardından fiyat bir ara 34 dolara kadar yükselmişti.

Enerji konusunda uluslararası danışmanlık hizmeti veren FGE şirketi, "üretimi Ocak ayı seviyesinde dondurma girişimi, bu yılki genel arz-talep dengesini pek etkilemeyeceği gibi, bu yıl günde 600 bin varil olacağı öngörülen üretim fazlasını ortadan kaldırmaya da yetmez" diyor.

İlgili haberler