Avrupa Merkez Bankası faizi indirdi, para musluklarını açtı

Telif hakkı AFP

Avrupa Merkez Bankası (ECB) piyasaların beklentisinin de ötesinde adımlar atarak bir türlü ivme kazanamayan Euro Bölgesi ekonomisini canlandırmak için bir yandan faiz indirirken, diğer yandan da her ay piyasaya verdiği ucuz parayı artırdı.

ECB, politika faizi olan refinansman faizini sıfıra indirirken, piyasa yapıcı bankaların ECB'de park ettikleri para karşılığında ödenen mevduat faizini ise -%0,3'ten -%0,4'e düşürdü.

Kararı BBC'ye değerlendiren Saxo Bank Kur stratejisti John Hardy, "Piyasanın beklediğinden daha büyük bir bazuka geldi. Öyle gözüküyor ki ECB Aralık ayındaki eylemsizliğinin sonuçlarından birt takım dersler çıkarmış ve beklenti yönetiminde piyasanın önüne geçmeye çalışıyor" dedi.

ECB geçen yıl bankaları ellerindeki kaynakları atıl biçimde merkez bankasına park etmektense piyasada kredi olarak kullandırmaya teşvik etmek amacıyla negatif mevduat faizi uygulamasına geçmişti.

2015'ten bu yana Avrupa bankaları, ECB'de tuttukları mevduat için üzerine faiz ödemek durumunda.

ECB'nin faiz toplantısından çıkan diğer önemli kararı ise aylık varlık alım programının genişletilmesi oldu.

20 milyar euro artırılan varlık alım programının boyutu böylece 80 milyar euroya ulaşmış oldu.

ECB, varlık alım programı kapsamında ikincil piyasadan Euro Bölgesi ülkelerinin devlet tahvillerini alarak bir yandan piyasaya likidite sağlıyor, diğer yandan da bu ülkelerdeki tahvil faizlerinin yükselmesini engelliyor.

ECB Başkanı Mario Draghi, faiz toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında gelecek aylarda faizleri daha da aşağı çekmeyi öngörmediklerini ifade etti.

Euro düşüşte

ECB'nin kararının açıklanmasıyla birlikte Euro, diğer para birimleri karşısında değer kaybetti.

Euro/Dolar paritesinde düşüş %1'e ulaştı.

Avrupa borsaları ise banka hisselerinin öncülüğünde yükselişini hızlandırdı.

Euro STOXX Bankacılık endeksindeki primler yüzde 6'yı aşmış durumda.

Wall Street'te işlemler henüz başlamış değil ancak vadeli piyasada hisse endekslerinde yükseliş ivmelendi.