Türkiye 2015'te beklentilerin üzerinde büyüdü: %4

Telif hakkı AFP

Türkiye ekonomisi 2015 yılının son çeyreğinde yıllık bazda beklentilerin üzerinde yüzde 5,7 büyüyerek, 2015 yılını yüzde 4'lük büyümeyle tamamladı.

Bloomberg haber ajansının anketine katılan piyasa uzmanları, 4. çeyrek büyümesinin yüzde 4,9 olacağını öngörmüştü.

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin 2015'te en hızlı büyüyen dördüncü G-20 ülkesi olduğunu söyledi.

Yılın son çeyreğinde büyümeye en çok katkı dış ticaret dengesinden geldi.

Yılın üçüncü çeyreğinde daralan ihracat, son çeyrekte yüzde 2,1'lik büyüme yakalarken, ithalattaki düşüş hız kazandı.

2015'in son üç ayında ithalatta yıllık bazda yüzde 2,6'lık düşüş yaşandı.

Dinamik iç talep ve kamu yatırımları

Son çeyrekte büyümeye bir diğer pozitif katkı ise iç talep tüketimi oldu.

2015'in son çeyreğinde iç talepteki büyüme yüzde 4,7 olurken, devletin tüketim harcamaları da yüzde 8,7 artarak, genel büyümeye pozitif katkı sağladı.

Yatırımlarda da kamunun rolü özel sektörün önündeydi.

Kamunun yatırım harcamaları yılın son çeyreğinde yüzde 9,9 artarken, özel sektördeki yatırım büyümesi yüzde 1,7'de kaldı.

Kişi başına milli gelirde gerileme

2015'te gayrisafi yurtiçi hasıla yüzde 4'lük büyümeyle 131 milyar TL seviyesini aşsa da 2015'te TL'nin ABD Doları karşısında yaklaşık yüzde 25 değer kaybetmesi sonucu, Dolar bazında kişi başına düşen milli gelirde düşüş yaşandı.

2014 sonunda 10 bin 279 dolar olan kişi başına düşen milli gelir, 2015'te 9 bin 177 dolar seviyesine geriledi.

'Düşük petrol büyümeyi desteklemeye devam eder'

Londra merkezli ekonomik araştırmalar kuruluşu Capital Economics, yatırımcılara gönderdiği değerlendirme notunda petrol fiyatlarının düşük seyretmesinin net petrol ithalatçısı olan Türkiye'yi desteklediğini, mevcut tablonun 2016'da da devam etmesi durumunda büyümenin güçlü kalabileceğini söyledi.

Telif hakkı REUTERS
Image caption TL 2015 yılında ABD Doları karşısında yüzde 25 değer yitirdi.

Ancak güçlü iç talep ve TL'deki değer kaybının enflasyon üzerinde baskı yaptığını da hatırlatan Capital Economics, "Gelen büyüme verisi, Merkez Bankası açısından yeni faiz indirimlerinin meşrulaştırılmasını zorlaştıracak" dedi.

Japon yatırım bankası Nomura'nın gelişen piyasalar stratejisti Tim Ash ise 2015'te gelen güçlü büyüme verisinin 2016 için güçlü bir baz oluşturacağını ve benzer bir performansın yakalanmasının zor olabileceğini söyledi.

Tim Ash, e-posta yoluyla gönderdiği büyüme verisi yorumunda, "Güvenlik konusundaki endişeler ve turizm gelirlerindeki düşüş 2016'da büyümeye olumsuz yansıyabilir" dedi.

İlgili haberler