Milyarder yatırımcı Apple hisselerini elden çıkardı

Telif hakkı Getty

Milyarder yatırımcı Carl Icahn Apple hisselerini sattı.

Dün hisselerini elden çıkardıktan sonra televizyonlara "Artık Apple'da hissemiz yok" diye açıklama yapan Icahn, bu kararında Apple'ın Çin'deki performansının etkisi olduğunu söyledi.

İşadamı Apple'daki hisselerinin satışından 2 milyar dolar elde etti. Halbuki bu yıl bir ara elindeki 53 milyon hissenin değeri 6,5 milyar dolara ulaşmıştı.

Icahn genellikle yatırım yaptığı şirketlerde değişimi zorlayan bir işadamı ve bu özelliğiyle "aktivist yatırımcı" lakabını da almıştı.

'Büyük bir şirket'

Apple hisselerini, 2013 yılının üçüncü çeyreğinde hisse başına yaklaşık 68 dolardan işlem görürken almıştı.

Telif hakkı AP

Perşembe günü Icahn'ın satışından sonra Apple hisseleri günü yüzde 3'lük bir düşüşle 94,83 dolardan kapattı.

Icahn dün hisselerini satma kararını Apple yönetim kurulu başkanı Tim Cook'a haber verdiğini de söyledi.

"Bu sabah söylemek için kendisini aradım. Tabii biraz üzüldü. Ama ona, Apple'ın büyük bir şirket olduğunu söyledim" diye konuştu.

Carl Icahn Icahn İşletmeleri Holding'in çoğunluk hisselerine sahip. Şirketler grubunun madencilikten, emlakçılığa, otomotivden paketlemeye çok farklı alanlarda yatırımları var.

Çin'le ilgili endişeler

Icahn Amerikan mali haberler kanalı CNBC'ye verdiği mülakatta Çin ekonomisindeki yavaşlama ve hükümetin müdahale edebileceği kaygılarının Apple hisselerini satma kararında etkili olduğunu söyledi.

Telif hakkı Getty

Mart ayında Çin hükümeti Çin'de kullanılan bütün internet içeriğinin Çin'deki internet sunucularında depolanmasını şart koşan bir yasa geçirmişti.

Bunun sonucu olarak Apple'ın iBooks ve iTunes film hizmetleri Çin'de kullanılması yasak hale geldiğinden kapatılmıştı.

Apple bu hizmetlere erişimin yakında yeniden sağlanacağını umduğunu bildirmişti.

Apple bu hafta başında iPhone satışları düşüşleri nedeniyle, yılın ikinci çeyreğinde gelirlerinin yüzde 13 düşüş gösterdiğini açıklamıştı.

İlgili haberler