Game of Thrones, Emmy Ödülleri'nde rekor kırdı

Telif hakkı Getty Images
Image caption Game of Thrones toplamda 38 Emmy ödülünün sahibi oldu.

ABD'de televizyon dünyasının en önemli ödülleri olan Emmy'ler görkemli bir törenle sahiplerini buldu. Ödül törenine Game of Thrones damga vurdu.

Game of Thrones en iyi drama dizisi dahil üç kategoride ödül kazanarak toplam ödül sayısını 38'e çıkardı ve 1993 yapımı komedi dizisi Frasier'in rekorunu kırdı.

Ödül kazananlar arasında İngiliz dizileri de vardı.

Maggie Smith, Downtown Abbey rolü için 'Drama dizilerinde en iyi yardımcı kadın oyuncu' ödülünü kazandı.

Üçüncü ödülünü kazanmasına rağmen ilk defa Emmy Ödülleri'ne katılan oyuncu için sunucu Jimmy Kimmel ödülü verirken "Bunu ona postalamayacağız. Maggie, ödülünü istiyorsan kayıp eşyalar bölümünden alabilirsin" dedi.

BBC yapımı Sherlock: The Abominable Bride en iyi televizyon filmi ödülünü alırken, Danimarkalı yönetmen Susanne Bier BBC'nin yeni casus dizisi The Night Manager için en iyi mini seri yönetmeni ödülünü aldı.

Telif hakkı Reuters
Image caption The Night Manager'ın tüm bölümlerinin yönetmenliğini Susanne Bier yaptı.

Kategorideki tek kadın yönetmen olan Bier, "Bu erkeklerin baskın olduğu bir kategori. Umarım bir kadın yönetmenin bu ödülü alabilmesi kadın yönetmenlerin daha fazla sıradışı film ve dizi yönetmeye başlayacağı anlamına geliyordur" dedi.

John Oliver, Last Week Tonight ile en iyi talk şov ödülünü kazandı.

En iyi komedi dizisi seçilen Veep, başrolü Julia Louis-Dreyfus'a da beşinci 'komedi dizilerinde en iyi kadın oyuncu' ödülünü kazandırdı.

Louis-Dreyfus ödülünü alırken "Bir politik hiciv dizisi yaparak başladık, insanların gözlerini açan bir belgesele döndü" dedi ve ödülü Cuma günü kaybettiği babasına adadı.

Telif hakkı EPA
Image caption Veep 'En İyi Komedi Dizisi' ödülünü, başrol oyuncusu Julia Louis-Dreyfus (ortada) ise 'En İyi Komedi Oyuncusu' ödülünü kazandı.

Veep 'komedi dizilerinde en iyi yardımcı erkek oyuncu' ödülünü de Tony Hale'e kazandırdı.

'Komedi dizilerinde en iyi erkek oyuncu' ödülü Amazon yapımı Transparent dizisinde trans bir kadını canlandıran Jeffrey Tambor'a gitti.

Tambor ödül konuşmasında film ve televizyon endüstrisinde trans bireylere daha fazla olanak sağlanması gerektiğini belirtti.

Rami Malek, Mr Robot'ta gösterdiği performans sayesinde 'Drama dizilerinde en iyi erkek oyuncu' ödülünü kazandı, 'Drama dizilerinde en iyi kadın oyuncu' ödülünü ise Orphan Black'teki rolü için Tatiana Maslany aldı.

Telif hakkı Getty/AP
Image caption Rami Malek ve Tatiana Maslany 'Drama dizilerinde en iyi erkek ve kadın oyuncu' ödüllerini kazandılar.

Gecenin bir diğer kazananı mini drama dizisi The People vs OJ Simpson oldu. Dizi, Sarah Paulson'a 'Mini dizi ya da filmlerde en iyi kadın oyuncu', Sterling K Brown'a 'Mini dizi ya da filmlerde en iyi yardımcı erkek oyuncu' ve Courtney B Vance'ye 'Mini dizi ya da filmlerde en iyi erkek oyuncu' ödülünü kazandırdı.

Telif hakkı AP / Getty
Image caption Courtney B Vance, Sarah Paulson ve Sterling K Brown

Netflix komedi dizisi Master of None, ilk Emmy ödülünü 'En iyi komedi senaryosu' ile aldı.

Dizinin yazarlarından Alan Yang konuşmasında film ve dizilerde Asyalıların daha doğru canlandırılması gerektiğini söyledi.

Kate McKinnon, Saturday Night Live'daki performansıyla 'Komedi dizilerindeki en iyi yardımcı kadın oyuncu' ödülünü aldı.

Telif hakkı AP
Image caption Kate McKinnon

Seslerin yarıştığı The Voice programı 'En iyi yarışma' ödülünü aldı.

İlgili haberler