90'ıncı Akademi Ödülleri: Oscarlar sahiplerini buldu; En İyi Film The Shape of Water

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı
Guillermo del Toro, Frances McDormand , Gary Oldman... Oscar Ödülleri'ne damgas vuranlar

90'ıncı Akademi Ödülleri'nin kazananları Los Angeles'ta düzenlenen görkemli törenle sahiplerini buldu.

2017 Oscar Ödülleri'nde adaylar ve kazananların tam listesi:

En İyi Film:

Kazanan: The Shape of Water

Diğer Adaylar:

  • Call Me By Your Name
  • Darkest Hour
  • Dunkirk
  • Get Out
  • Lady Bird
  • Phantom Thread
  • The Post
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Frances McDormand Telif hakkı Reuters
Image caption Frances McDormand

En İyi Kadın Oyuncu:

Kazanan: Frances McDormand - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

  • Sally Hawkins - The Shape of Water
  • Margot Robbie - I, Tonya
  • Saoirse Ronan - Lady Bird
  • Meryl Streep - The Post
GARY OLDMAN Telif hakkı Reuters
Image caption Gary Oldman, Darkest Hour filminde İngiltere eski Başbakanı Winston Churchill'i canlandırıyor

En İyi Erkek Oyuncu:

Kazanan: Gary Oldman - Darkest Hour

Diğer Adaylar:

  • Timothee Chalamet - Call Me By Your Name
  • Daniel Day-Lewis - Phantom Thread
  • Daniel Kaluuya - Get Out
  • Denzel Washington - Roman J Israel, Esq
Allison Janney Telif hakkı Reuters
Image caption Allison Janney

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu:

Kazanan: Allison Janney - I, Tonya

Diğer Adaylar:

  • Mary J Blige - Mudbound
  • Lesley Manville - Phantom Thread
  • Laurie Metcalf - Lady Bird
  • Octavia Spencer - The Shape of Water
Sam Rockwell - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Telif hakkı Reuters
Image caption Sam Rockwell - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu:

Kazanan: Sam Rockwell - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Diğer Adaylar:

  • Willem Dafoe - The Florida Project
  • Woody Harrelson - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Richard Jenkins - The Shape of Water
  • Christopher Plummer - All the Money in the World
Guillermo Del Toro Telif hakkı Reuters
Image caption Meksika asıllı yönetmen Guillermo Del Toro, ilk Oscar Ödülü'nü kazandı

En İyi Yönetmen:

Kazanan: The Shape of Water - Guillermo Del Toro

Diğer Adaylar:

  • Dunkirk - Christopher Nolan
  • Get Out - Jordan Peele
  • Lady Bird - Greta Gerwig
  • Phantom Thread - Paul Thomas Anderson
Jordan Peele Telif hakkı AFP
Image caption Jordan Peele, En İyi Özgün Senaryo dalında ödülü Get Out filmiyle kazandı

En İyi Özgün Senaryo:

Kazanan: Get Out - Yazan: Jordan Peele

Diğer Adaylar:

  • The Big Sick - Yazanlar: Emily V Gordon & Kumail Nanjiani
  • Lady Bird - Yazan: Greta Gerwig
  • The Shape of Water - Senaryo: Guillermo del Toro & Vanessa Taylor; Öykü: Guillermo del Toro
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri - Yazan: Martin McDonagh
En İyi Uyarlama Senaryo Ödülü'nü kazanan James Ivory Telif hakkı Reuters
Image caption En İyi Uyarlama Senaryo Ödülü'nü kazanan James Ivory

En İyi Uyarlama Senaryo:

Kazanan: Call Me By Your Name - Senaryo: James Ivory

Diğer Adaylar:

  • The Disaster Artist - Senaryo: Scott Neustadter & Michael H Weber
  • Logan - Senaryo Scott Frank & James Mangold and Michael Green; Öykü: James Mangold
  • Molly's Game - Filme Uyarlayan: Aaron Sorkin
  • Mudbound - Senaryo: Virgil Williams ve Dee Rees
Alexandre Desplat Telif hakkı Reuters
Image caption Alexandre Desplat

En İyi Film Müziği:

Kazanan: The Shape of Water - Alexandre Desplat

Diğer Adaylar:

  • Dunkirk - Hans Zimmer
  • Phantom Thread - Jonny Greenwood
  • Star Wars: The Last Jedi - John Williams
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri - Carter Burwell
Kristen Anderson-Lopez (solda) ve Robert Lopez (sağda) Telif hakkı Reuters
Image caption Kristen Anderson-Lopez (solda) ve Robert Lopez (sağda)

En İyi Özgün Şarkı:

Kazanan: Remember Me - Coco (Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez)

Diğer Adaylar:

  • Mighty River - Mudbound (Mary J Blige, Raphael Saadiq & Taura Stinson)
  • The Mystery of Love - Call Me By Your Name (Sufjan Stevens)
  • Stand Up for Something - Marshall (Common & Diane Warren)
  • This Is Me - The Greatest Showman (Benji Pasek & Justin Paul)
Roger Deakins Telif hakkı Reuters
Image caption En İyi Sinematografi Ödülü Roger Deakins'e gitti

En İyi Sinematografi:

Kazanan: Blade Runner 2049 - Roger Deakins

Diğer Adaylar:

  • Darkest Hour - Bruno Delbonnel
  • Dunkirk - Hoyte van Hoytema
  • Mudbound - Rachel Morrison
  • The Shape of Water - Dan Laustsen
yabancı fılm Telif hakkı Reuters
Image caption En İyi Yabancı Film Ödülü bu yıl Şili'ye gitti

En İyi Yabancı Film:

Kazanan: A Fantastic Woman (Şili)

Diğer Adaylar:

  • The Insult (Lübnan)
  • Loveless (Rusya)
  • On Body and Soul (Macaristan)
  • The Square (İsveç)
Mark Bridges Telif hakkı Getty Images
Image caption Mark Bridges

En İyi Kostüm Tasarımı:

Kazanan: Phantom Thread - Mark Bridges

Diğer Adaylar:

  • Beauty and the Beast - Jacqueline Durran
  • Darkest Hour - Jacqueline Durran
  • The Shape of Water - Luis Sequeira
  • Victoria and Abdul - Consolata Boyle
Soldan Sağa: Kazuhiro Tsuji, Lucy Sibbick ve David Malinowski Telif hakkı Reuters
Image caption Soldan Sağa: Kazuhiro Tsuji, Lucy Sibbick ve David Malinowski

En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı:

Kazanan: Darkest Hour - Kazuhiro Tsuji, David Malinowski & Lucy Sibbick

Diğer Adaylar:

  • Victoria and Abdul - Daniel Phillips & Lou Sheppard
  • Wonder - Arjen Tuiten
ICARUS Telif hakkı Reuters
Image caption En İyi Belgesel Ödülü, Rusya'da sporcuların sistematik doping kullanımını anlatan Icarus'a gitti

En İyi Belgesel:

Kazanan: Icarus

Diğer Adaylar:

  • Abacus
  • Faces Places
  • Last Men in Aleppo
  • Strong Island

En İyi Ses Kurgusu:

Kazanan: Dunkirk - Richard King ve Alex Gibson

Diğer Adaylar:

  • Baby Driver - Julian Slater
  • Blade Runner 2049 - Mark Mangini ve Theo Green
  • The Shape of Water - Nathan Robitaille ve Nelson Ferreira
  • Star Wars: The Last Jedi - Matthew Wood and Ren Klyce

En İyi Ses Miksajı:

Kazanan: Dunkirk - Mark Weingarten, Gregg Landaker ve Gary A Rizzo

Diğer Adaylar:

  • Baby Driver - Julian Slater, Tim Cavagin ve Mary H Ellis
  • Blade Runner 2049 - Ron Bartlett, Doug Hemphill ve Mac Ruth
  • The Shape of Water - Christian Cooke, Brad Zoern ve Glen Gauthier
  • Star Wars: The Last Jedi - David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce ve Stuart Wilson
kobe bryant Telif hakkı Reuters
Image caption Ünlü basketbol oyuncusu Kobe Bryant da Dear Basketball filmi ile Oscar kazandı

En İyi Kısa Animasyon Filmi:

Kazanan: Dear Basketball

Diğer Adaylar:

  • Garden Party
  • Lou
  • Negative Space
  • Revolting Rhymes
coco Telif hakkı Reuters
Image caption Coco filmi ile ödül kazananlar Lee Unkrich (solda) ve Darla K. Anderson (sağda)

En İyi Animasyon Filmi:

Kazanan: Coco

Diğer Adaylar:

  • The Boss Baby
  • The Breadwinner
  • Ferdinand
  • Loving Vincent
Soldan Sağa: Jeff Melvin, Paul Denham Austerberry ve Shane Vieau Telif hakkı Getty Images
Image caption Soldan Sağa: Jeff Melvin, Paul Denham Austerberry ve Shane Vieau

En İyi Prodüksiyon Tasarımı:

Kazanan: The Shape of Water - Prodüksiyon Tasarımı: Paul Denham Austerberry; Set Tasarımı: Shane Vieau ve Jeff Melvin

Diğer Adaylar:

  • Beauty and the Beast - Prodüksiyon Tasarımı: Sarah Greenwood; Set Tasarımı: Katie Spencer
  • Blade Runner 2049 - Prodüksiyon Tasarımı: Dennis Gassner; Set Tasarımı: Alessandra Querzola
  • Darkest Hour - Prodüksiyon Tasarımı: Sarah Greenwood; Set Tasarımı: Katie Spencer
  • Dunkirk - Prodüksiyon Tasarımı: Nathan Crowley; Set Tasarımı: Gary Fettis
gorsel Telif hakkı Reuters
Image caption En İyi Görsel Efekt Ödülü Blade Runner 2049 filmine gitti

En İyi Görsel Efekt:

Kazanan: Blade Runner 2049 - John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert & Richard R Hoover

Diğer Adaylar:

  • Guardian of the Galaxy Vol 2 - Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner & Dan Sudick
  • Kong: Skull Island - Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza & Mike Meinardus
  • Star Wars: The Last Jedi - Ben Morris, Mike Mulholland, Neal Scanlan & Chris Corbould
  • War for the Planet of the Apes - Joe Letteri, Daniel Barrett, Dan Lemmon & Joel Whist
LEE SMITH Telif hakkı Reuters
Image caption En İyi Film Kurgusu Ödülü'nü Dunkirk filmi ile Lee Smith kazandı

En İyi Film Kurgusu:

Kazanan: Dunkirk - Lee Smith

Diğer Adaylar:

  • Baby Driver - Paul Machliss & Jonathan Amos
  • I, Tonya - Tatiana S Riegel
  • The Shape of Water - Sidney Wolinsky
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri - Jon Gregory

En İyi Kısa Belgesel:

Kazanan: Heaven Is a Traffic Jam on the 405

Diğer Adaylar:

  • Edith + Eddie
  • Heroin(e)
  • Knife Skills
  • Traffic Stop

En İyi Canlı Aksiyon Kısa Film:

Kazanan: The Silent Child

Diğer Adaylar:

  • DeKalb Elementary
  • The Eleven O'Clock
  • My Nephew Emmet
  • Watu Wote/All of Us

Fotoğrafların tüm hakları saklıdır.

İlgili Konular