Nice'de saldırı: Ölenlerin 10'u çocuk ve genç, 52 kişinin durumu ağır

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı
Saldırı bu kamyonla düzenlendi

Fransa'nın Nice kentinde kamyonla gerçekleştirilen saldırıda ölen 84 kişinin 10'unun çocuk ve genç olduğu, 52 kişinin durumunun yoğun olduğu açıklandı.

Fransız savcı François Molins gerçekleştirdiği basın toplantısında, ülkenin en önemli ulusal bayramı olan Bastille Günü'nün kutlandığı sırada Nice'de bir kamyonla düzenlenen saldırıyla ilgili detayları kamuoyuyla paylaştı.

Molins saldırıda 10'u çocuk ve genç 84 kişinin öldüğünü, yaralı 202 kişiden 52'sinin durumunun ağır olduğunu, 25 kişinin yoğun bakımda olduğunu söyledi.

Bahlel saldırganın adının Muammed Lahouaiej Bouhlel olduğunu teyit etti.

Molins, şu ana kadar saldırıyı kimsenin üstlenmediğini ancak saldırının 'terör' örgütü izleri taşıdığını söyledi.

'Otomatik silahlar bulundu'

Fransız savcının açıklamasında verdiği diğer bilgilerden bazıları özetle şöyle:

Telif hakkı AFP
Image caption Fransız savcı François Molins

"Bisikletle geldi. Bu bisiklet daha sonra kamyonun içinde bulundu."

"Saldırgan kamyonu 11 Temmuz'da kiraladı. Sahil yolunda iki kilometre kadar yol aldı ve bir otelin yakınlarında karşısına çıkan üç polise devamlı ateş etti. Karşılıklı ateş edilirken kamyon 300 metre daha gitti. Polis sonunda onu yan koltukta ölü olarak buldu.

"Kabinde bir otomatik ateşli silah, bir şarjör, mermiler ve ikinci bir otomatik silah bulundu. Ayrıca iki Kalaşnikof ve M16'lar, bir el bombası, bir cep telefonu ve çeşitli belgeler bulundu. Bunlar inceleniyor.

'Sicilinde çeşitli suç kayıtları yer alıyor'

"Saldırgan 2010 ile 2016 yılları arasında işlediği tehdit, şiddet ve küçük çaplı hırsızlık suçları işlemişti.

"23 Mart 2016'da bir trafik kavgası nedeniyle gözaltına alındı ve altı yıl hapse mahkûm oldu. Ocak 2016'da da silahla şiddet nedeniyle suçlu bulunmuştu.

"Saldırganın eski eşi gözaltına alındı."

Savcıdan önce konuşan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da 50 yaralının da "ölümle yaşam arasında" olduğunu söyledi.

Hollande, saldırıya tanık olanların yaralanmasalar bile ömürleri boyunca gördüklerinden dolayı travma yaşayacaklarını da kaydetti.

Nice'de incelemelerde bulunan Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, "Bizi, bedeli ne olursa olsun çok şiddetli bir şekilde vurmak isteyen teröristlerle savaştayız" dedi.

Saldırının ardından ülkede 3 günlük milli yas ilan edildi.

François Hollande gün içinde TV'den gerçekleştirdiği ulusa sesleniş konuşmasında, 13 Kasım'da düzenlenen ve 130 kişinin öldüğü Paris saldırıları sonrası ilan edilen ve 26 Temmuz'a kadar uzatılan olağanüstü halin, 3 ay daha devam edeceğini duyurdu.

Hollande, Nice'deki saldırıdan önce ise yeni bir uzatmanın söz konusu olmadığını söylemişti.

Telif hakkı AP

Hollande, 10 bin takviye askerin katıldığı güvenlik operasyonlarının süreceğini, ülkenin sınırlarına da takviye birlik gönderileceğini, Fransa'nın Suriye ve Irak'taki operasyonlarını da artıracağını açıkladı.

Bastille Günü kutlanıyordu

Nice'deki saldırıda kamyon sürücüsü aracını, kentin sahil kıyısındaki ünlü caddesi Promenade des Anglais'de düzenlenen bir havafişek gösterisi sırasında kalabalığın üzerine sürdü.

Telif hakkı AFP
Telif hakkı AFP
Telif hakkı AFP

Türkiye'de bayraklar yarıya indirildi

Son saldırının düzenlendiği Nice, Fransa'da 10 Haziran-10 Temmuz tarihleri arasında organize edilen Avrupa Futbol Şampiyonası'nda maçların oynandığı kentlerden biriydi.

Nice'de saldırı sonrası, ünlü şarkıcı Rihanna'nın bugün vereceği konser ile yarın başlayıp Çarşamba gününe kadar sürmesi planlanan Uluslararası Caz Festivali ertelendi.

Bu arada Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Fransa'nın Nice kentinde kamyonla düzenlenen saldırıyı şiddetle kınadığını söyledi ve Fransa halkına başsağlığı dileklerini iletti.

Saldırı nedeniyle Türkiye'de bayraklar yarıya indirildi.

İlgili haberler