ABD Suriye'de işbirliği için Rusya'dan somut adım talep ediyor

Vladimir Putin ve John Kerry Telif hakkı Vasily Maximov AP

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry dün Moskova'da Devlet Başkanı Vladimir Putin'e Suriye'de askeri işbirliği önerdi ama Amerikalı yetkililer Rusya'dan biran önce IŞİD'le savaşmak niyetinde olduğunu gösteren somut adımlar atmasını talep ettiler.

Beyaz Saray ve Pentagon'dan Rusya ile askeri işbirliği planına gelen temkinli ve koşullu açıklamalara, Moskova'da Dışişleri Bakanı Kerry'nin sözcüsü John Kirby'nin sözleri de eklendi.

Kirby, Kerry - Putin görüşmesinden sonra gazetecilere bilgi verirken "Dışişleri Bakanı Kerry somut, acil adımlar atılmadığı müddetçe diplomatik çabaların sonsuza kadar devam edemeyeceğini vurguladı" diye konuştu.

Amerikan Dışişleri Bakanı, ABD ve Rus askeri güçlerinin IŞİD ve El Kaide'nin uzantısı olan Nusra Cephesi'ne karşı hava saldırılarını eşgüdümlendirme ve istihbarat paylaşımı için yeni bir merkez oluşturulmasını öneriyor. Fakat ABD ordusu ve istihbarat örgütlerinden bir kısım yetkili ile bazı diplomatlar Rusya'nın güvenilemeyeceğini defalarca gösterdiğini söyleyerek öfkeli tepkiler verdiler.

Savunma Bakanlığı : Koşullu destek

Savunma Bakanlığı Pentagon'un sözcüsü Peter Cook, Savunma Bakanı Ash Carter'ın, Moskova'yı Suriye'de doğru olanı yapmaya teşvik eden Kerry planını desteklediğini söyledi. Ancak sözcü savunma bakanının Moskova ile daha önce, Rusya'nın bu savaştaki niyeti konusunda temkinli olmasını gerektiren tecrübeleri olduğunu da ekledi.

Pentagon sözcüsü "Ruslar Suriye'de doğru olan yapmaya hazırsa savunma bakanı da bu görüşmelere açık olacak. Fakat ne olup bittiğini görmekistiyoruz. Bir anlaşmaya varıp varamayacağımız henüz belli değil" dedi.

Beyaz Saray: Rusya'nın tercihi

Telif hakkı AFP
Image caption Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnest, Rusya'nın Suriye açıklamalarına karşı temkinli olduklarını söyledi.

Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnest'ün tepkisi de aynı ölçüde temkinliydi.

Earnest "Rusya'nın Suriye'deki diplomatik ve askeri etkisi ve gücünü nasıl kullanacağı konusunda ciddi kararlar almasının zamanı geldi. Askeri güçlerini Esad rejimini korumak için mi kullanacaklar, yoksa aşırı görüşlü gruplarla savaşmak için mi? Biz, ikisinin birden yapılamayacağını söylüyoruz" dedi.

Kulislerde öfke

Yönetim düzeyinde temkinli bir yaklaşık görülse de Amerikan ordusu, istihbaratı ve diploması çevrelerinde Kerry planına öfkeli tepkiler de geldi, planı fazla "safiyane" bulanlar oldu.

Reuters ajansına konuşan bir yetkili, Rusların Kerry'nin Moskova'yı ziyaret ederek böyle bir işbirliği planı sunacağını haftalar öncesinden bildiklerini, buna rağmen ziyaretten iki gün önce Suriye Ürdün sınırında Amerikalıların desteklediği isyancıların bulunduğu bir kampı bombaladıklarını söyledi.

Özgür Suriye Ordusu adlı grubun eğitiminde rol alan bir başka askeri yetkili, Amerikalılar tarafından desteklenen rejim karşıtı Suriyeli bazı güçlerin, Amerikalıların desteğini yetersiz bulduklarını ve sürekli olarak Rusya işbirliğine çabalanmasına öfkeli tepki gösterdiklerini kaydetti.

ABD'nin eski Suriye büyükelçisi Robert Ford da Kerry planına kuşkulu baktığını açıkça ifade eden diplomatlardan biri. Rusya'nın hava saldırılarının ağırlıkla ABD'nin desteklediği "ılımlı" gruplara yöneldiğini söylüyor.

İlgili haberler