3 başlıkta Donald Trump'ın kurultay konuşması

Donald Trump Telif hakkı AFP

70 yaşındaki milyarder işadamı Donald Trump, Kasım ayındaki ABD başkanlık seçimi için Cumhuriyetçi parti adaylığını kabul konuşmasında hem iç siyasete, hem de diplomasiye vurgu yaptı, 'ABD'nin sorunlarını sadece ben çözebilirim' dedi.

Demokrat rakibi Hillary Clinton ve Başkan Barack Obama'nın geride kalan 8 yıllık iktidar dönemine yüklenen Trump'ın mesajı 'Amerika'yı tekrar büyük güç yapalım'dı.

ABD'de Kongre oturumlarını yayınlayan kamuya ait C-SPAN televizyon kanalı, 72 boyunca kürsüde kalan Trump'ın 1972'den bu yana yapılan en uzun adaylık kabul konuşmasını yaptığını belirtti.

Ancak konuşmada somut politika önerileri değil, Trump'ın başkanlık döneminde hayata geçirmek istediği yapının ana hatları ağırlıktaydı.

Dış politika

Donald Trump 'Başkan seçildiğim takdirde Demokratların uygulamaya çalışıp başarısız olduğu rejim değiştirme politikalarını ortadan kaldıracağım' dedi.

Libya, Irak, Suriye ve Mısır'da uygulanan politikaların dünyayı daha tehlikeli bir hale getirdiğini söyleyerek, "Hillary Clinton Dışişleri Bakanı olduğunda IŞİD yoktu. Libya'ya müdahale ettiklerinde IŞİD yoktu" dedi.

Çin'in ekonomi politikalarının kabul edilemez olduğunu söyleyen Trump, "Çin tarihin en büyük kur manipülasyonunu yaparak ticarette avantaj sağlıyor. Bunu durduracağız" dedi.

Trump ayrıca ABD'nin mevcut ticaret anlaşmalarını da gözden geçirerek ülke için daha avantajlı bir ticaret ortamı yaratacağını vaat etti.

Trump ayrıca göçü kontrol altına alabilmek adına Meksika sınırına boydan boya bir duvar inşa edilmesi vaadini de yineledi.

Telif hakkı AFP
Image caption Donald Trump'ın kızı Ivanka da kurultayda bir konuşma yaptı ve babasının annelerin hayatını kolaylaştıracak politikaları hayata geçireceğini söyledi.
Telif hakkı AFP
Image caption Trump, başkan yardımcısı adayı Mike Pence ile birlikte partilileri selamladı
Telif hakkı Reuters
Image caption Trump'ın konuşmasının ardından sahneye yüzlerce balon atıldı

İç siyaset

Trump kurultaydakilere seslenirken "Ben unutulmuş Amerikalıların sesiyim" dedi.

"Ülkemizi yeniden güvenli kılacağız, refahı ve barışı geri getireceğiz" diyen Trump, sözlerine "Cömert ve sıcakkanlı bir ülke olacağız. Ancak hukuku da her zaman gözeteceğiz" diyerek devam etti.

Cumhuriyetçi partinin geleneksel duruşuna aykırı olarak LGBT toplumunu da selamladığını söyleyen Trump, LGBT haklarının korunması için elinden gelen her şeyi yapacağını söyledi.

Kurultay salonundan yükselen tezahüratlar üzerineyse "Bir Cumhuriyetçi olarak sizin bu desteğinizi duymak beni çok mutlu ediyor" dedi.

Sistemin nasıl işlediğini benden iyi bilen yok. O yüzden de sadece ben bu sistemi düzeltebilirim."

Donald Trump, Cumhuriyetçi parti başkan adayı
AFP

Güvenlik ve suç oranı

Trump'ın vurgu yaptığı konulardan birisi de ülke genelindeki suç oranıydı.

"Bir hükümetin en temel görevi kendi vatandaşlarının can güvenliğini sağlamaktır. Bunu başaramayan hiçbir hükümet iktidarı hak etmez" diyen Trump, başkan seçilmesi durumunda ülke genelindeki suç oranını düşüreceğini vaat etti.

Trump sözlerine "Size tek bir mesajım var: Bugün ülkemizi sarmış olan suç ve şiddet çok yakında sonlanacak. 20 Ocak 2017'den itibaren güvenlik geri gelecek" diyerek devam etti.

İlgili haberler