Kabil'de askeri yerleşkeye saldırı

Telif hakkı Reuters
Image caption Saldırı sonrası polis üssün çevresinde yoğun güvenlik önlemleri aldı.

Afganistan'ın başkenti Kabil'de sözleşmeli yabancı güvenlik güçlerinin kullandığı bir askeri yerleşke Taliban birliklerinin saldırısına uğradı.

Yerleşkede, Pazartesi günü yerel saatle 01.25 civarında patlama meydana geldi.

BBC'ye konuşan Kabil Emniyet Müdürü Abdülrahman Rahimi patlamanın bomba yüklü bir kamyonun, üssün Kuzey Kapısı'nda infilak etmesi sonucu yaşandığını söyledi.

Patlama sonrası üsse iki silahlı saldırganın girdiği ve polisle çıkan çatışmada bir polis memuru ile iki saldırganın öldürüldüğü belirtildi.

Kabil'de BBC muhabiri Mahfouz Zubaide'ye bilgi veren Rahimi, çatışmanın birkaç saat sürdüğünü ve üç polis memurunun da yaralandığını ifade etti.

Askeri yerleşkede kalanlar arasında yaralanan olmadığı bildirildi.

Lojistik merkez olarak da faaliyet gösteren yerleşkenin Kuzey Kapısı genellikle yabancı sözleşmeleri askerler tarafından kullanılıyor. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı kapı üç sene önce de saldırıya uğramıştı.

Patlamanın ardından başkentin bazı mahallelerinde kısa süreli elektrik kesintileri yaşandı.

Bölge sakinlerinden Inamullah Khan, "Patlama olduğunda uyumak üzereydim. Elektrikleri kesildi. Çok büyük bir patlamaydı" dedi.

Afganistan Yayın Sistemi'nde görevli yetkili Andreas Wilmers de "Afganistan'da sekiz yıldır yaşıyorum, bu gördüğüm en büyük ve en gürültülü patlamaydı" dedi.

Wilmers, "Afganistan polisinin 'çelik halka' adı verilen bir güvenlik sistemi var. Bu tesiste yer alan birkaç kontrol noktasından oluşan bu sistem genellikle gündüzleri daha işlevsel oluyor. Ama gece kontrol noktalarında çok fazla personel bulunmuyor" diye ekledi.

Kabil'de geçen hafta IŞİD bağlantılı iki intihar bombacısının düzenlediği saldırıda 80 kişi ölmüş, 230'dan fazla kişi yaralanmıştı.

İlgili Konular

İlgili haberler