Bağdat'ta doğum hastanesi yandı: 'Kucağıma kül olmuş bir beden verdiler'

Bağdat'taki kadın doğum hastanesinde çıkan yangında bebeğini kaybeden Şerime Hüseyin Telif hakkı Reuters
Image caption Şerime Hüseyin hastanede çıkan yangında 2 yaşındaki oğlunu kaybetti.

Irak'ın başkenti Bağdat'taki kadın doğum hastanesinde çıkan yangında ölen bebeklerin anneleri yangından hükümeti sorumlu tuttu ve "Kucağıma kül olmuş bir beden verdiler" dedi.

Elektrik kaçağı nedeniyle başladığı sanılan yangında 12 bebek hayatlarını kaybetmişti.

Sağlık Bakanlığı, 7 çocuk ve 29 kadının kurtarıldığını söylemişti ve ölen bebeklerin tümünün kuvözlerde tedavi gören prematüre bebekler olduğu açıklanmıştı.

Yangın çıktığı sırada eşiyle birlikte hastanede tedavi gören 2 yaşındaki oğullarını ziyaret eden 36 yaşındaki anne Şerime Hüseyin, yaşananları anlatırken oğullarını yangında yitirdiklerini söylüyor:

"Anne olmak için tedaviler gördüm. Hamilelik sürecim çok zor geçmişti. Onca çabanın ardından kucağıma kül olmuş bir beden verdiler."

Umm Ahmed isimli kadın ise yangının ardından bir akrabasının bebeğini görmek için hastaneye gittiğini anlatıyor:

"Bana 'Git buzdolabına bak' dediler. Açtım baktım küçük bir karton kutu vardı. Kutuda da kömür gibi siyah bir yumrudan başka bir şey yoktu. Bizim ailenin bebeği mi onu bile bilmiyorum."

Telif hakkı AFP
Image caption Alevlerin arasında kalan kuvözler, yangın söndürüldükten sonra hastanenin bahçesine çıkarıldı.

Hüseyin Ömer isimli 30 yaşındaki bir babaysa bir haftalık ikizlerinin yaşayıp yaşamadığını dahi bilemediğini anlattı.

Associated Press haber ajansına konuşan baba Ömer, "Hastane yetkilileri bebeklerin yangından sonra tahliye edilip çevredeki diğer hastanelere nakledilmiş olabileceğini söylediler. Anneleri daha sezaryen ameliyatının etkisinden bile çıkmadı. Oğlumu ve kızımı istiyorum. Devlet çocuklarımı geri versin" dedi.

Hastanede 4 günlük yeğenini bulamayan 41 yaşındaki Eşrak Ahmed Casir ise çıkan yangından hükümetin sorumlu olduğunu düşünüyor:

"Hastane çalışanlarına her ay binlerce dinar veriyoruz. Karşılığında tek istediğimiz süt ve temel gıdalar. Onu bile doğru düzgün karşılayamıyorlar. Bu yolsuzluk batağına saplanmış hükümet vatandaşlarını umursamıyor bile."

Telif hakkı Reuters
Image caption Pek çok kişi çıkan yangından hükümeti sorumlu tutuyor.

19 anne ve bebek yanık tedavisi görüyor

Irak Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada yangının çıktığı esnada bebeklerin tutulduğu odada 20 bebeğin olduğu ifade edildi.

Çok hızlı yayılan alevlerin kısa sürede odayı sardığı ve 12 bebeğin yanarak öldüğü ifade edildi.

BBC'ye konuşan yetkililerse yangından kurtarılan 19 anne ve bebeğin de çeşitli hastanelerde yanık tedavisi gördüğünü aktardı.Irak'ın başkenti Bağdat'taki kadın doğum hastanesinde çıkan yangında ölen bebeklerin anneleri kendi çocuklarını tanınmaz halde buldu ve "Bebeğim kömüre dönmüş" dedi.

İlgili Konular

İlgili haberler