Almanya 'terörle mücadele' tedbiri olarak çifte vatandaşlığı kaldırmayı planlıyor

Alman İçişleri Bakanı de Maiziere Çarşamba günü Bremen'de emniyet merkezini ziyaret ederken görülüyor. Telif hakkı AFP
Image caption Alman İçişleri Bakanı de Maiziere Çarşamba günü Bremen'de emniyet merkezini ziyaret etti.

Almanya'da yeni terörle mücadele önlemleri kapsamında ülke dışında İslamcı örgütler için savaşanların çifte vatandaşlık hakkını kaybetmeleri ve Alman vatandaşlığından çıkarılmaları öngörülüyor.

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere ayrıca yabancı suçluların sınır dışı edilme süreçlerinin de hızlandırılmasını planladıklarını söyledi.

Bakan, polis için takviye personel, malzeme verilmesi dışında gözleme yetkisi de tanınacağını açıkladı.

De Maiziere, kamuya açık alanlarda tam kapalı çarşaf kullanma yasağı ise getirilmediğini, bireylerin sağlık durumlarıyla ilgili bilgilerin paylaşılmasına kolaylık sağlanması için yapılan baskılara da direndiğini söyledi.

Almanya'da İslamcı militanlarla bağlantılı olduğu belirtilen Wuerzburg ve Ansbach'taki iki saldırıyla da ilgili konuşan Alman bakan şu açıklamayı yaptı:

"Diğer ülkelerde terör milisleriyle savaşan ve oralardaki operasyonlara katılanların, ikinci bir vatandaşlıkları olması durumunda Alman vatandaşlıklarını kaybetmelerini öneriyorum."

Alman bakan önerilerinin hızla daha güvenli bir ortam sağlanması için yapıldığını belirtip diğer ilgili konuların daha sonra tartışılacağını ve koalisyon hükümeti içinde fikir birliğine ihtiyaç olduğunu söyledi.

Almanya gelecek yıl genel seçimlere, öncesinde de yerel seçimlere giderken, güvenlik ülkede siyasi bir meseleye dönüştü.

Hastaların gizlilik hakkı

Yapılan bazı önerilerin, hastaların gizlilik hakkının ihlaline neden olabileceği kaygısı da dile getiriliyor.

De Maiziere, hastaların 'terör bağlantılı olduklarından' şüphelenilmesi durumunda polise yapılacak ihbarlarla ilgili üst düzey doktorlarla görüşebileceğini kaydetti.

Hastaların gizlilik hakkını ihlal eden Alman doktorlar bir yıla kadar hapis cezasına çarptırılabiliyor veya para cezası veriliyor.

Geçen ay Ansbach ve Münih'teki saldırılarda faillerin akli dengelerinin bozuk olduğu anlaşılmıştı. Geçen yıl kullandığı Germanwings yolcu uçağını Alperlere çarpan pilotun da ruhsal sorunlar yaşadığı ortaya çıkmıştı.

De Maiziere ayrıca, Almanya'da kalmak için sahte kimlikler kullanan yabancılara ise hoşgörü gösterilmeyeceğini ifade etti.

BBC'ye konuşan Bavyera istihbarat teşkilatı başkan yardımcısı Manfred Hauser, Alman topraklarında büyük bir saldırı düzenlenmesi ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi.

Hauser, IŞİD'in göçmen kılığında ülkeye yüzlerce IŞİD militanı gönderdiği haberlerinin de incelendiğini belirtti.

Alman bakanın öne sürdüğü 15.000'den fazla polisten oluşan emniyet güçlerinin ülke geneline konuşlandırılması ve polis silahlarının geliştirilmesi planlarının destek görmesi bekleniyor.

Almanya ayrıca polisin internette videoların incelenmesi için siber polis birimi kurma hazırlığı yapıyor.

Almanya'da kılık kıyafete ilişkin de bazı kısıtlamalar var.

Ülkede Burka giyenlerin sayısı az. Futbol stadyumlarında ise yüzleri kapatan kıyafetler yasak.

Burka, Fransa, Belçika ve İtalya'da bazı şehirlerde de yasak.

İlgili haberler