Musul'a ilerleyen Peşmergeler: 9 köyü geri aldık

Musul'a ilerleyen Peşmerge güçleri Telif hakkı DHA
Image caption Peşmerge güçleri doğusundaki bazı köyleri ele geçirdikleri Musul'u önce tamamen kuşatmayı, sonra da geri almayı hedefliyor.

Irak'ın kuzeyinde Kürt Peşmerge güçleri, bu sabah başlattıkları operasyonda Musul'un güneydoğusundaki 9 köyü IŞİD'den geri aldıklarını açıkladı.

Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'ye yakınlığı ile bilinen Rudaw sitesine konuşan Peşmerge Güçleri Mahmur Cephesi Sorumlusu Necad Ali, çok stratejik noktaların kurtarıldığını söyledi.

Necad Ali, "Kurtardığımız bölgenin bir tarafı ova, diğer tarafı nehir. Çok stratejik yerler. Peşmergeler büyük iş başardı" dedi. Al ayrıca çok sayıda IŞİD üyesinin operasyon sırasında öldüğünü de söyledi.

Rudaw, operasyonun "Başkomutan" Mesud Barzani'nin talimatıyla başlatıldığını duyurdu.

ABD liderliğindeki koalisyon güçleri de hava saldırıları ile Peşmerge güçlerine destek veriyor.

Çatışmalar sırasında IŞID militanlarının patlayıcı yüklü iki araçla Peşmerge cephe hattına yöneldikleri, araçların hedeflerine ulaşmaadan imha edildikleri bildiriliyor.

Peşmergeler, Irak'ın en büyük ikinci kenti Musul'u önce tamamen kuşatmayı, sonra da geri almayı hedefliyor.

Irak ordusu da kentin güneyindeki operasyonlarını sürdürüyor. Ordu birlikleri geçen ay Musul'a 60 kilometre uzaklıktaki stratejik önemi yüksek Kayyara Hava Üssü'nü ele geçirmişti.

Irak'ta IŞİD'in elindeki son büyük kent

Irak'ın başkenti Bağdat'ın 400 kilometre kuzeyindeki Musul'un savaş öncesi nüfusu yaklaşık 2 milyondu.

Telif hakkı Reuters
Image caption IŞİD'in Musul'u Haziran 2014'te ele geçirmişti.

IŞİD'in Musul'u Haziran 2014'te ele geçirmesinin ardından örgütün lideri Ebu Bekir el-Bağdadi'yi kendisini halife ilan etmişti.

Musul, son aylarda Irak'ta gerileyen IŞİD'in elindeki son büyük kent.

Irak Başbakanı Haydar el-Abadi bu yıl kenti geri almayı hedeflediğini açıklamış ve Musul'dan çıkarılmasının IŞİD'in ülkesinde tamamen yenilgiye uğratıldığı anlamına geleceğini söylemişti.