CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Artvin'deki konvoyuna ateş açıldı

Kılıçdaroğlu Telif hakkı DHA

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun konvoyuna, Artvin'in Şavşat ilçesinden Ardanuç ilçesine gidişi sırada ateş açıldı.

Saldırganlarla güvenlik güçleri arasında çatışma yaşandı.

Çatışmada bir askerin hayatını kaybettiği, 2 askerin ise yaralandığı ifade edildi.

Kılıçdaroğlu ise durumunun iyi olduğunu açıkladı.

CNN Türk'e konuşan Kılıçdaroğlu, "Şu anda benim açımdan bir sorun yok. Güvenlik güçleri çatışma bölgesinden çıkardılar. Karayolları bölge müdürlüğü binasındayım. Bir çatışmanın olduğu bir alanda galiba bir olumsuz tablo yaşadık. Güvenlik güçleri süratle önlem aldı ve bizi o alandan çıkardılar" dedi.

Telif hakkı DHA

Kılıçdaroğlu daha sonra TRT'ye yaptığı açıklamada da "Biz terör kimden ve hang igerekçeyle gelirse gelsin toplum olarak karşı çıkmak zorundayız. Siyasi görüşlerimiz farklı olabilir ama teröre karşı ortak mücadele etmek hepimizin görevi. Bunlara iç ve dış destek olabilir. Ortak mücadele hepimizin görevi olmalıdır. " diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın da kendisini arayıp geçmiş olsun dileklerini ilettiklerini söyledi.

CHP lideri daha sonra yaptığı basın açıklamasında ise, "Terör bizi yıldıramaz. Biz mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz" dedi.

Efkan Ala: Saldırı konvoya düzenlendi

İçişleri Bakanı Efkan Ala, saldırıyla ilgili şunları aktardı:

"Konvoyun öncülüğünü yapan jandarma aracımıza terörist unsurlarca ateş açılmıştır. Sayın Kılıçdaroğlu'yla görüştüm kendisinin durumu gayet iyi. Büyük üzüntü duyduğumuzu ifade ettim.

"Bu seyahatin en güvenli biçimde geçmesi için orada tedbirler alınmıştır. Şimdi kendisini daha güvenli araçlarla istediği yere götüreceğiz. Bunun için emniyet müdürümüz de oradaydı. Gerekli tedbirler bundan sonra hem operasyon anlamında hem de seyahatin güvenli bir şekilde tamamlanması amacıyla alındı. O bölgeye helikopter de gönderdik. Bu terörist unsurlar PKK, bölücü terör örgütü Karadeniz'e açılma niyetiyle terörist faaliyetlerde bulunmaktadır. Çok ciddi bir operasyonel faaliyet yürütülmektedir o bölgede."

"Sayın genel başkanın konvoyuna yapılmıştır bu saldırı."

Image caption Çatışmanın Kılıçdaroğlu'nun konvoyu Şavşat'tan Ardanuç'a giderken, Yanıklı köyü yakınlarında çıktığı ifade ediliyor.

Kılıçdaroğlu Şavşat Kaymakamlığı'na götürüldü

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de konvoyun önünde öncülük yapan üç zırhlı aracın geçtiği sırada ormanda bir hareketlilik görüldüğünü, araca ateş açıldığını ve aracın şoförü askerin ağır yaralandığını söyledi.

Olayın ardından Kılıçdaroğlu, bir süre Karayolları binasında götürüldü.

Daha sonra zırhlı araçla Şavşat'a getirirlen CHP lideri, Şavşat Kaymakamlığı'na gitti.

Kılıçdaroğlu akşama doğru ise Ardanuç ilçesine geçti ve burada belediyenin bir açılış töreninde konuştu.

Başbakan Yıldırım'dan kınama

Başbakan Binali Yıldırım konvoya yapılan saldırıyı kınadı.

Telif hakkı DHA

Yıldırım şunları söyledi:

"Anamuhalefet Partisi CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun konvoyunun Artvin'de uğradığı silahlı saldırı, ülkemizin demokratik istikrarına ve toplumun huzuruna yapılmış alçak bir terörist saldırıdır. Saldırıyı nefretle lanetliyorum.

"Türkiye'nin bütünlüğüne, dirlik ve düzenimize pusu kuran teröristlerle onları suikasta azmettiren geri plandaki alçaklar, hiçbir zaman Türkiye'nin birliğine zarar veremeyecek, emellerine kavuşamayacak ve müstahak oldukları cezaya muhakkak çarptırılacaklardır."

İlgili Konular