'Menbic'e silah ve personel takviyesi yapılıyor'

Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait tanklar Suriye sınırında. Telif hakkı EPA
Image caption Türk Silahlı Kuvvetleri'nin tankları Suriye sınırında.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) ile Türkiye'nin desteklediği Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) 'Fırat Kalkanı' harekâtı devam ederken, YPG güçlerinin Menbic'e yığınak yaptığı öne sürüldü. Suriyeli Kürtler ise, takviyenin YPG tarafından yapıldığı iddiasını reddetti.

Reuters haber ajansının bölgedeki güvenlik kaynaklarına dayandırdığı habere göre silah, ekipman ve personel taşıyan minibüslerle kamyonlar Suriye'nin kuzeyinde doğudan batıya doğru ilerledi.

Kaynaklar, YPG'nin Menbic'e takviye yaptığını düşündüklerini kaydetti.

'Takviyeyi YPG yapmadı'

Rojava'da medya sözcüsü İbrahim İbrahim ise Menbic ve Cerablus'ta yerel askeri meclislere takviye yapıldığını ancak takviyenin YPG tarafından yapılmadığını söyledi.

Reuters'a konuşan Rojava Medya Bürosu Başkanı İbrahim, "Takviyeler var ama YPG tarafından değil. Çünkü YPG Fırat'ın doğusunda" dedi.

TSK'nın desteğiyle Cerablus'u IŞİD'den alan Özgür Suriye Ordusu'na bağlı Sultan Murat Tugayı lideri Ahmed Osman bir sonraki hedeflerinin Menbic olduğunu söylemişti.

Pazar günü Reuters'a konuşan Osman, YPG'nin ana gövdesini oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) geçen ay IŞİD'den aldığı Menbic'in kontrolünü ele geçirmeyi umduklarını ifade etti.

Çavuşoğlu: YPG, Fırat'ın doğusuna geçmezse hedef olur

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Hollandalı mevkidaşı Bert Koenders ile düzenlediği ortak basın toplantısında YPG'nin Fırat'ın doğusuna geçmediği taktirde hedef olacağını söyledi.

Çavuşoğlu, "Burada YPG'nin hem ABD'nin söz verdiği gibi hem de kendilerinin açıkladığı gibi bir an önce Fırat'ın doğusuna geçmesi gerekiyor, geçmediği taktirde hedef olacaktır. Ama Menbiç ve diğer bölgelerdeki Araplar tabii ki hedef değildir, öncelikli amacımız DAEŞ'i temizlemektir" dedi.

Telif hakkı AP

Çavuşoğlu "Operasyonun yapıldığı Menbiç dediğimiz bölgede Araplar ağırlıklı olarak yaşıyor ve Türkiye'nin desteklediği güçler de esasen bu bölgeden insanlar. Ve bu bölgelere burayı terk etmek zorunda kalan insanlar yerleştirilmeli, onlar yaşamalı" diye konuştu.

TSK'ya ait savaş uçakları da hafta sonu Cerablus ve Menbic arasında YPG mevzilerini vurdu.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Türkiye'nin desteklediği ÖSO'nun Cerablus'un güneyindeki YPG'nin kontrolündeki Cubel Kusa ve el Amerne köylerini aldığını duyurdu.

TSK'dan sivil ölümleri iddiasına yanıt

Gözlemevi, Cubel Kusa'da 20, el Amerne'de 15 sivilin öldüğünü onlarca kişinin de yaralandığını belirtti.

TSK ise sivil ölümleri iddialarını reddetti.

Türk güvenlik kaynakları savaş uçaklarının Cerablus'un güneyinde Menbic yakınlarında YPG'nin cephaneliklerinin ve mevzilerinin vurulduğunu söyledi ve hava saldırılarında 25 Kürt militanın öldüğünü belirtti.

TSK'dan yapılan açıklamada "Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgede yaşayan sivil halkın zarar görmemesi için her türlü tedbiri almakta ve bu konuda azami hassasiyeti göstermektedir" dendi.

TSK, YPG mevzilerine yönelik hava saldırılarına ilişkin de şu ifadeler yer aldı:

"Özgür Suriye Ordusu tarafından Cerablus bölgesinde icra edilen harekâtı destekleyen unsurlarımıza ateş açtığı tespit edilen terörist gruplara yönelik olarak, koalisyon kapsamında yapılan hava harekâtı sonucunda, 25 PKK/PYD üyesi terörist etkisiz hale getirilmiştir, söz konusu terörist gruplarca kullanıldığı tespit edilen 5 bina imha edilmiştir."

İlgili haberler