Fotoğraflarla: Fransa'da çalışma yasası protestolarında çatışmalar

Fransa'da hükümetin iş yasasında yapmak istediğ değişiklikleri protesto gösterilerinde polis ve eylemciler arasında çatışma çıktı. Sendikalar, protestonun yasaya karşı son eylemleri olduğunu açıkladılar.

Fotoğraf altı yazısı,

Eylemciler, Paris ve diğer kentlerde, tartışmalı çalışma yasasını protesto etmek için toplandı. Değişikliklerle çalışanların işe alınması ve kovulmaları kolaylaştırılırken, işverenlerin çalışma saatlerini doğrudan işçilerle müzekere etmesine izin veriyor.

Fotoğraf altı yazısı,

Paris, Nantes, , Toulouse, Rennes, Grenoble ve Montpellier'de polis ve eylemciler çatıştı. İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve şiddet olaylarının "kabul edilemez" olduğunu söyledi. .

Fotoğraf altı yazısı,

Maskeli gençler, polise molotof kokteylleri, şişeler ve bira kutuları attı. İçişleri Bakanlığı 15 polisin yaralandığını açıkladı.

Fotoğraf altı yazısı,

Çatışmalarda dört eylemci de yaralandı.

Fotoğraf altı yazısı,

Pankartta "Herkes çalışma yasasından nefret ediyor" yazıyor. Değişikliklere Cumhurbaşkanı Francois Hollande'ın Sosyalist Partisi'nden de muhalefet olduğu için hükümet değişiklikleri oylama yapmadan geçirdi.

Fotoğraf altı yazısı,

Hükümet değişikliklerin yüzde 10'lara varan işsizlik oranlarını düşürmesini umuyor. Ancak sendikalar, değişikliklerin özellikle küçük işletmelerdeki işçi haklarına zarar vereceğini söylüyor.

Fotoğraf altı yazısı,

Yetkililer, 13 bini Paris'te olmak üzere toplam 78 bin kişinin eylemlere katıldığını söylüyor. Sendikalara göreyse bu sayı iki katı.

Fotoğraf altı yazısı,

Geçen Mart'taki çalışma yasası protestolarına 400 bin kişi katılmıştı. Ancak zamanla bu sayı azaldı.

Fotoğraf altı yazısı,

Sendikalar şimdi değişikliklere karşı bir hukuk mücadelesi başlatacaklarını söylüyor. Ancak sendikalar cumhurbaşkanlığı seçimlerine yedi ay kala Hollande üzerindeki baskıyı azaltmayacaklarını söylüyor.