Suriye'deki hava saldırılarında 'onlarca Suriye askeri öldü'

Suriye askeri Telif hakkı AFP

Suriye ve Rusya, uluslararası koalisyon güçlerinin Suriye'nin Deyr Ez Zor kentinde Suriye askerlerini hedef aldığını açıkladı.

Rusya ordusundan yapılan açıklamada, koalisyon güçlerinin, Deyr Ez Zor'da IŞİD (Irak Şam İslam Devleti) tarafından kuşatılan Suriye güçlerine yönelik dört hava saldırısı gerçekleştirdiği belirtildi.

Rus ordusu, hava saldırılarının Irak'tan Suriye hava sahasına geçen iki F-16 ve iki A-10 jeti tarafından yapıldığını söyledi.

Açıklamada, "Bu saldırılarda 62 Suriye askeri ölmüş, yüzlercesi de yaralanmıştır" ifadesi kullanıldı.

Suriye'den yapılan açıklamada, hava saldırılarının Suriye askerlerinin IŞİD'e yönelik bir saldırı hazırlığı yaparken gerçekleştiği, bu durumun ABD ve müttefiklerinin cihatçı grubu desteklediklerini gösteren kesin bir kanıt olduğu belirtildi.

ABD Merkez Komutanlığı'ndan yapılan açıklamada ise koalisyon güçlerinin, Rusya'nın açıklamasından sonra Deryr Ez Zor'un güneyindeki hava saldırılarını durduğu belirtildi.

Açıklamada bu bölgenin daha önce de hedef alındığı ve Rusya'nın da önceden bilgilendirildiği belirtildi.

Ancak Rusya'nın açıklamasında, "Hava saldırıları hata sonucu gerçekleştiyse bu, ABD'nin hava saldırılarını Rusya ile koordine etmedeki isteksizliğinin doğrudan sonucu demektir" ifadesi yer aldı.

SOHR: En az 80 asker öldü

Muhaliflere yakın, İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları İçin Gözlemevi'ne (SOHR) göre saldırlarda en az 80 Suriye askeri yaşamını yitirdi.

SOHR ilk açıklamasında havaalanındaki bir kaynağa dayanarak, "Deyr Ez Zor havaalanı yakınlarındaki hava saldırılarında 30 ila 35 arasında Suriye ordusu öldürüldü. Ancak hangi uçakların bunu gerçekleştirdiğini tespit edemedik" ifadesini kullandı.

Telif hakkı AP

SOHR daha sonra aynı kaynağa dayanarak olayda en az 80 askerin öldüğü bilgisinin kendilerine aktarıldığını belirtti.

ABD ve Rusya'nın anlaşmasıyla Suriye'de Pazartesi günü geçici bir ateşkes uygulanmaya başlamıştı.

Washington ve Moskova son günlerde ateşkese dair taahhütlerin uygulanmasına dair birbirine eleştirilerini artırmıştı.

Washington ve Moskova'dan ateşkesle ilgili karşılıklı eleştiriler

Cumartesi gün içinde Rus askeri yetkililer, Suriye'de isyancı grupların, ateşkes anlaşmasına rağmen saldırılarını artırdığını belirtti ve ateşkesin çökebileceği uyarısını yaptı.

Rus ordusundan General Viktor Poznikhir, isyancı grupların ateşkesle ilgili "tek bir taahhüte uymadığını" söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de isyancı grupların ateşkese uymadığını belirtti.

General Vladimir Savchenko ise "Suriye'de durum kötüleşiyor" dedi.

Savchenko isyancı grupların son günlerde birçok saldırı düzenlediğini en az 12 sivilin bu saldırılarda öldüğünü belirtti.

General Poznikhir, "Rus ordusunu dizginlemek için ellerinden geleni yaptıklarını" belirtti.

Poznikhir, "Amerikan tarafının taahhütlerini gerçekleştirmek için gerekli önlemleri almaması durumunda, ateşkesin çökmesinin sorumlusunun ABD olacağını" söyledi.

Poznikhir, anlaşmaya göre ılımlı grupların kendilerini cihatçı gruplardan ayırmaları gerektiğini belirtti.

Washington ile Moskova arasında, isyancıların faaliyetleri ve yardımların ulaşmasının gecikmesiyle ilgili de gerilim yaşanıyor.

Washington ise son açıklamalarında Halep ve abluka altındaki diğer alanlara insani yardımın ulaşmasında yaşanan gecikmelerle ilgili kaygılı olduğunu belirtti.

Birleşmiş Milletler henüz abluka altındaki Halep'e yardım ulaştıramadığını bildiriyor.

Pazartesi gününden bu yana 20 kamyonun Türkiye sınırında, Halep'te muhaliflerin kontrolü altında bulunan alanlara güvenli bir şekilde gitmek için bekliyor.

BM bu alana geçiş için Suriye yönetiminden henüz izin alamadığını belirtiyor.