Müzik şirketlerinden YouTube'dan şarkı indirme sitesine dava

YouTube Telif hakkı YouTube
Image caption Davacı şirketlere göre söz konusu site, müzik endüstrisi için 'büyük bir tehlike'

Aralarında Universal, Sony ve Warner Bros'un da olduğu dünyanın en büyük müzik şirketleri, YouTube videolarını ses formatında indirme fırsatı sunan YouTube-mp3.org adlı internet sitesi aleyhinde ABD'de tazminat davası açtı.

Los Angeles'ta görülen davada şirketler, müzikseverlerin akın ettiği Almanya merkezli siteden, iddia ettikleri her "gizlilik hakkı ihlali" için 150 bin dolar'a yakın tazminat istedi.

Sitenin yetkilileri ise henüz suçlamalara yanıt vermedi.

Ünlü müzik şirketleri, her ay "60 milyondan fazla" kullanıcı tarafından "Yüz milyonlarca parçanın yasadışı olarak kopyalandığını ve dağıtıldığını" iddia ediyor.

'Chandelier' ve 'All About That Bass' şarkıları da listede

Davacı şirketler iddialarına kanıt olarak, milyonlarca kullanıcının formatını değiştirerek indirdiği 300'den fazla şarkının isimlerini ibraz etti.

Meghan Trainor'ın "All About That Bass", Sia'nın hit şarkısı "Chandelier" ve ünlü müzik grubu One Direction'ın "Story Of My Life" şarkıları, şirketlerin kanıt olarak sunduğu listede yer aldı.

Müzik endüstrisi için 'büyük bir tehlike'

Müzik şirketlerinin yetkilileri, endüstri için "büyük bir tehlike" olarak adlandırılan youtube-mp3.org gibi sitelere erişimin kısıtlanmasını talep etti.

Amerika Kayıt Endüstrisi Birliği (RIAA) Başkanı Cary Sherman, bu sitenin "sanatçılardan, bestecilerden ve müzik şirketlerinden milyonlarca para kopardığını" yorumunu yaptı.

İngiliz müzik şirketlerini temsil eden BPI'ın genel müdürü Geoff Taylor ise müzikseverlere, yasal olarak şarkı indirebilecekleri geniş çaplı bir platform sunulduğunu söyledi.

Taylor, "Reklamcılar, arama motorları ve alan sağlayıcılarının da, sanatçıların hakkını yiyerek kendini zengin eden bu gibi sitelerin desteklenmesinin etik yönü üzerine kafa yoracaklarını umuyoruz" dedi.