Suudi Arabistan'da 11 Eylül davaları yasasından 'derin kaygı'

11 Eylül saldırıları Telif hakkı AP

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, 11 Eylül Saldırılarında ölenlerin yakınlarının kendilerine dava açabilmesini sağlayan yasanın "derin kaygı" yarattığını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada "Egemenliğe yönelik dokunulmazlığa zarar gelmesinin, aralarında ABD'nin de bulunduğu tüm ülkelere olumsuz etkisi olur" ifadesi yer aldı.

ABD Kongresi önceki gün, saldırıda ölen neredeyse üç bin kişinin yakınlarının Suudi yetkililere dava açabilmesini sağlayan bir yasal düzenlemeyi kabul etmişti.

Kongre bu oylamayla, Başkan Barack Obama'nın söz konusu tasarıya koyduğu vetoyu da geçersiz kılmıştı.

Barack Obama bu durumun "tehlikeli bir emsal" teşkil ettiğini söylemişti.

Obama, "Tehlikeli bir emsal ve bazen neden zor olanı yapmanız gerektiğinin bir örneği. Ve açıkçası Kongre'nin zor olanı yapmasını dilerdim. Bir seçim öncesi 11 Eylül kurbanlarının ailelerine karşı oy verir görünmek zor bir iş. Ama aynı zamanda doğru olanı" demişti.

Suudi Arabistan iddiaları reddetmişti

11 Eylül saldırılarını düzenleyen 19 kişiden 15'i Suudi Arabistan vatandaşıydı. Ancak Suudi Arabistan yönetimi saldırılarda rol oynadığı iddialarını hep reddetti.

Öte yandan, Cumhuriyetçi Kongre liderleri tasarıyı yeniden değerlendirmek istediklerini söyledi.

Cumhuriyetçilerib Senato'daki lideri Mitch McConnel, senatörlerin "yasanın neden olabileceği sonuçları anlamadığını" belirtti.

İlgili haberler