Donald Trump'a 'Küba ambargosunu ihlal' suçlaması

Donald Trump Telif hakkı Getty

ABD'de Demokrat Parti'nin başkan adayı Hillary Clinton, Newsweek dergisinde yer alan haberin ardından, Cumhuriyetçi rakibi Donald Trump'ı, ülkesinin Küba'ya ambargo uygulanmasını öngören yasalarını ihlal etmekle suçladı.

Newsweek dergisi, Trump'ın şirketinin Küba'da gizlice iş yaptığını ve Amerikan ambargosunu deldiğini yazmıştı.

Habere göre şirket, 1998 yılında Küba'da 68 bin dolar harcadı.

Donald Trump'ın sözcüsü Kellyanne Conway ise böylesi bir ödeme yapılmadığını ve Cumhuriyetçi başkan adayının Küba'yla anlaşmalara karşı olduğunu söyledi.

Trump daha önce birçok kez Küba'ya yatırım yapma önerilerini reddettiğini söylemişti.

Newsweek'in haberinde ise Trump'ın şirketinin, Küba'ya para transferini yasal göstermek için bir Amerikan danışmanlık şirketini kullandığı belirtildi.

'Cevaplamaları gereken bir suçlama'

Trump'ı sert şekilde eleştiren Clinton ise "Ülkemizde yasalar var. Trump'ın Küba piyasasına girme çabaları ve iş çıkarlarını ABD yasalarının önünde tutması, şahsi çıkarlarını ABD'nin yasaları, değerleri ve politikalarının önünde tuttuğunu gösteriyor." dedi.

Trump'a destek veren Küba kökenli Amerikalı Senatör Marco Rubio da "Bu Trump cephesinin cevaplamaları gereken bir şey. Eğer söylendiği gibi olmuşsa Amerikan yasaları ihlal edilmiş." diye konuştu.

Newsweek'teki haberde, şirket kayıtları ve Trump'ın eski yöneticileriyle söyleşilere dayandırdığı haberinde, Trump'ın şirketinin Havana'daki iş fırsatlarını araştırması için bir danışmanlık şirketini gönderdiği yazıyor.

Haberde ayrıca Trump'ın üst düzey yetkililerinin geziyi, bir Katolik yardım kuruluşuyla ilgili gibi göstererek yanlarındaki nakit parayı sakladıkları belirtiliyor.