Ağaca tırmanan orangutan 'Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı' ödülünü getirdi

TIM LAMAN orangutan fotoğrafı Telif hakkı TIM LAMAN
Image caption "Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafı" ödülü, 1965 yılından bu yana veriliyor.

Bir orangutanın, incirlere ulaşma hedefiyle tırmanışta oduğu bu an, fotoğrafçısına "2016 Yaban Hayatı Fotoğrafçısı" ödülünü kazandırdı.

Ödülün sahibi olan Amerikalı fotoğrafçı Tim Laman, kareyi, Endonezya Borneo'sunda bulunan Gunung Palung Milli Parkı'nda, uzaktan kumandalı bir kamera ile çekti.

Aynı zamanda biyolog da olan Laman, 50 metre yüksekliğe ulaşabilen bu ağaç türüne tırmanarak fotoğraf makinesini önceden yerleştirmişti. Bu cesareti de ödülü almasında rol oynadı.

Jüri adına açıklama yapan Lewis Blackwell, "Bu fotoğraf, yüksek düzeyde teknik zorluk ve 'söyleyecek bir şeyi olma' kriterlerini fazlasıyla yerine getiriyor." dedi.

Geçtiğimiz yıl yaşanan kuraklık kökenli yangınlar nedeniyle, Borneo ve Sumarta'daki maymun nüfusu tehdit altına girmişti. Bir çok yetim orangutan çevreciler tarafından kurtarılmıştı.

Telif hakkı GIDEON KNIGHT
Image caption 16 yaşındaki Gideon Knight'ın "Ay ve karga" isimli fotoğrafı...

Yılın Genç Fotoğrafçısı ödülü ise İngiltere'den 16 yaşındaki Gideon Knight'ın "Ay ve Karga" isimli fotoğrafına verildi. Knight, Londra'daki Valantines Parkı'nda çektiği fotoğrafla ödüle layık görüldü.

Blackwell, BBC'ye yaptığı açıklamada, "Evet, bu işlenmemiş bir konu değil. Ama fotoğrafın kesinlikle kendine özgü bir estetiği var. Bu denli genç birinde böylesi bir kompozisyon hissi olması çok etkileyici" dedi.

Telif hakkı NAYAN KHANOLKAR
Image caption Fotoğrafçı Nayan Khanolkar, bu kare için 4 ay çalıştı.

"Kent" kategorisinde birinciliği ise "Geçitteki Kedi" isimli bu fotoğraf aldı. Hintli fotoğrafçı Nayan Khanolkar tarafından Mumbai banliyösünde çekilen fotoğraf, 4 aylık bir çalışmanın karşılığı.

Şehrin sınırlarında bulunan Sanjay Gandhi Milli Parkı'ndan çıkan leoparlar, geceleri fotoğrataki gibi geçitler aracılığıyla Mumbai kentine geliyor ve insanlarla karşı karşıya gelebiliyor.

Nayan Khanolkar, "Geçitteki Kedi" ismini verdiği fotoğrafı çekebilmek için 4 ay çalışmış. Leoparı, geçidin loş doğallığında çerçeveleyebilmek için çok ince bir flaş kullanmış.

Telif hakkı JUAN JESUS GONZALEZ AHUMADA
Image caption Kent kategorisinde finalist olan fotoğraftaki leylek detayına dikkat.

"Kent" kategorisinde finale kalan bu fotoğrafsa İspanya'da çekildi. Fotoğrafçı Juan Jesús González Ahumada, rafineriye yaklaşan fırtına bulutları ile bacalardan yükselen beyaz dumanları çerçeve içine almış. Kompozisyonunu tamamlayansa dikkatli bakınca elektrik direğine üzerinde yuva yaptığı görülen bir leylek.

Telif hakkı SAM HOBSON
Image caption Fotoğrafçı Sam Hobson, bu kareyi çekebilmek için tilki ailesinin güvenini kazanmış.

İngiliz fotoğrafçı Sam Hobson, "Kent" kategorisinde finale kaldığı bu fotoğrafı çekebilmek için haftalarca çalışmış. Bir yandan tilki ailesinin güvenini kazanırken, diğer taraftan en doğru açıyı belirleyebilmek için denemeler yapmış.

Telif hakkı ANGEL FITOR
Image caption Angel Fitor'un fotoğrafı "Nesli tükenen ışık" adını taşıyor.

"Omurgasızlar" kategorisinin birincisi olan fotoğrafın ismi "Nesli tükenen ışık". Fotoğrafçı Angel Fitor, güney doğu İspanya'da çektiği bu varil denizanası fotoğrafı için 3 yıllık bir hazırlık süreci geçirmiş.

Telif hakkı VALTER BINOTTO
Image caption Valter Binotto'nun "Bitki" kategorisinin birincisi olan fotoğrafı.

İtalyan fotoğrafçı Valter Binotto'nun "Bitki" kategorisinin birincisi olduğu fotoğraf Kuzey İtalya'da çekildi. Kompozisyondaki huş ağacının, dişi ve erkek çiçekleri yan yana bulunmalarına karşın döllenme için aralarında polen transferi gerekiyor.

Fotoğrafçı Binotto bu anda o döllenme olayını fotoğraflıyor.

Telif hakkı PAUL HILTON
Image caption Paul Hilton'un "Yaban Hayatı Foto Muhabirliği" ödülü aldığı fotoğraf.

Foto muhabiri Paul Hilton, "Pangolin Pit" adını verdiği bu şoke edici fotoğrafla, "Yaban Hayatı Foto Muhabirliği" ödülüne hak kazandı. Bu fotoğrafta, bir memeli hayvan türü olan ve tamamı kareye sığmayan 4000 dondurulmuş pangolin yer alıyor.

Sumatra'dan kaçak yollarla çıkarılan ‌pangolinler tüketilmek üzere Çin ve Vietnam'a gönderiliyor.

"Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı" Ödülü 1965 yılından bu yana BBC Yaban Hayatı Dergisi tarafından fonlanıyor.

İlgili Konular