IŞİD'den Kerkük'te saldırılar: En az 19 ölü

Çatışma sırasında koşan bir peşmerge Telif hakkı Reuters

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), günün erken saatlerinde Kuzey Irak'ın en önemli kentlerinden Kerkük'te bir dizi eşzamanlı saldırı düzenledi. En az 19 kişi hayatını kaybederken, güvenlik güçleri ile bazı saldırganlar arasındaki çatışmalar devam ediyor.

Yetkililer, IŞİD militanlarının kamu binaları ile inşaat çalışmalarının sürdüğü bir elektrik santraline saldırdığını açıkladı.

Altı polis memuru hayatını kaybederken, santraldeki saldırıda ise can kaybı en az 13 oldu. Ayrıca, 12 IŞİD militanının da saldırılarda öldüğü ve yer yer çatışmaların devam ettiği bildirildi.

Çatışmaları haberleştirmeye çalışan Türkmenli TV ekibine de ateş açıldı. TV kanalının haber müdürü Ahmet Necmettin Hançeroğlu yaşamını yitirdi.

Irak Enerji Bakanlığı, santraldeki saldırıda hayatını kaybedenlerin beşinin İranlı olduğunu açıkladı. İnşaatı devam eden elektrik santralinin yapımını İranlı bir şirket yürütüyor. IŞİD bağlantılı internet sitesi Amak, saldırıların örgüt tarafından gerçekleştirildiğini duyurdu.

Telif hakkı Reuters

Kuzey Irak televizyonlarının ve uluslararası haber ajanslarının bildirdiğine göre, güvenlik güçlerinin IŞİD militanlarının bulunduğu bir kamu binasına müdahale etmesi üzerine başlayan çatışmalar devam ediyor.

Kerkük'te olağanüstü hal ilan edildi ve camilerin kapalı olmasından dolayı cuma namazı da iptal edildi.

Vali: Eylemi uyuyan hücreler yaptı

Kerkük bölge Emniyet Müdürü Tuğgeneral Serhad Kadir, BBC'ye yaptığı açıklamada, intihar bombacıları ve silahlı militanlardan oluşan IŞİD mensubu bir grubun polis karakollarına ve bir siyasi partinin genel merkezine saldırdığını söyledi.

Kadir, "Polisin acil durum binasına ve Kerkük emniyet müdürlüğünün eski binasına saldıran militanların tamamı öldürüldü ancak Dumez semtinde hala az sayıda militan bulunuyor" dedi.

Kerkük Valisi Necim el Din Kerim de Peşmerge ve diğer terörle mücadele birimlerinin kentte kontrolü tamamıyla ele geçirdiğini ve saldırıların arkasında IŞİD'in uyuyan hücreleri olduğunu söyledi.

Telif hakkı AP

Kürt haber ajansı Rudaw'a konuşan Kerim, "Musul operasyonu nedeniyle güvenlik güçlerinin dikkatini Kerkük'e çekecek bir durum yaratılmak istenmiş olabilir. Ayrıca, Musul'da yenilgiye uğradıkları için bu tarz eylemlerle moralleri yükseltmeye çalışıyor" dedi.

Dünyanın en zengin petrol rezervlerinden birinin bulunduğu Kerkük'te petrol tesislerinin saldırılardan etkilenmediği ve üretime devam ettiği bildirildi.

Fırat haber ajansı, operasyonda PKK'nın de Peşmerge güçlerine destek verdiğini belirtti.

Türkmeneli TV ekibine saldırı: Haber müdürü Haceroğlu yaşamını yitirdi

Doğan Haber Ajansı'nın haberine göre Kerkük'teki çatışmaları görüntülemeye çalışan Türkmeneli TV kadrosuna silahlı çatışmanın ortasında kaldı.

Valilik yakınındaki ekip keskin nişancıların saldırısına uğradı.

Saldırı sonucu Haber Müdürü Ahmet Necmettin Haceroğlu hayatını kaybetti, TV Müdürü Süheyil Kasım ise yaralandı.

İlgili Konular

İlgili haberler